26 wrz 2011

Konkurs "Wrocław mojej młodości"

Zapraszamy wszystkich seniorów (osoby w wieku 50 lat i więcej) do wzięcia udziału w konkursie na wspomnienia pt. „Wrocław mojej młodości” –  pomóżcie nam poznać stolicę Dolnego Śląska widzianą Waszymi oczami w minionych dekadach. Konkurs odbywa się w ramach corocznych targów książki regionalnej SILESIANA – Dolnośląski Salon Wydawniczy.

Prace konkursowe o objętości do 4 stron A4 (ok. 10800 znaków) prosimy nadsyłać na adres:

informacja@wbp.wroc.pl

lub

Dolnośląska Biblioteka Publiczna
Dział Informacji
Rynek 58
50-116 Wrocław

w terminie do 31.10.2011 r.

Do prac można dołączyć fotografie i/lub ilustracje.

Dla autorów trzech najlepszych prac przewidziane są nagrody rzeczowe – aparat fotograficzny oraz nagrody książkowe.
Prace wyróżnione w konkursie zostaną opublikowane w gazetce wydanej przez bibliotekę.

Regulamin konkursu dostępny jest TU. Można też do niego zajrzeć w Dziale Informacji DBP.

Ogłoszenie wyników konkursu – 11.12.2011 r. o godz. 11.00 w sali konferencyjnej (III piętro) Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej.

Konkurs "Młody poeta Dolnego Śląska"

Zapraszamy wszystkich twórców młodych wiekiem i duchem do udziału w konkursie na wiersz, organizowany przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną w ramach corocznych targów książki regionalnej SILESIANA – Dolnośląski Salon Wydawniczy.

Prace konkursowe (o dowolnej objętości) prosimy nadsyłać na adres:

informacja@wbp.wroc.pl

lub

Dolnośląska Biblioteka Publiczna
Dział Informacji
Rynek 58
50-116 Wrocław

w terminie do 31.10.2011 r.

Dla autora najlepszej pracy przewidziano nagrodę rzeczową – laptop. Wyróżnione prace zostaną opublikowane na łamach czasopisma „Książka i Czytelnik”.

Regulamin konkursu jest dostępny TU. Można też do niego zajrzeć w Dziale Informacji DBP.

Ogłoszenie wyników konkursu – 10.12.2011 r. o godz. 15.00 w sali konferencyjnej (III piętro) Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej.

Zapraszamy do udziału w SILESIANIE

Kolejna edycja Dolnośląskiego Salonu Wydawniczego SILESIANA odbędzie się w dniach 8-11.12.2011. Swoją obecność zapowiedziały już następujące wydawnictwa: ATUT, EKO-GRAF, PLAN, Ad Rem, Asia-Press, MaMiKo, Folta i Nortom, a także Muzeum Gross-Rosen, Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, Teatr Polski i Wrocławski Teatr Współczesny.
Wszystkie instytucje, które chciałyby zaprezentować swoje publikacje na targach SILESIANA prosimy o kontakt - dysponujemy wolnymi (i nieodpłatnymi) stoiskami targowymi.

Silesiana w 2010 roku


1.
W dniach 4-7 XII 2010 w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej odbyły się targi książki regionalnej SILESIANA – Dolnośląski Salon Wydawniczy. Impreza, której pomysłodawczynią jest Barbara Rymaszewska, była okazją do spotkania i bliższego poznania się dolnośląskich wydawców, autorów, czytelników i bibliotekarzy. Zwiedzający mogli zapoznać się z publikacjami poświęconymi historii i kulturze Dolnego Śląska oraz jego atrakcjom turystycznym. Nie zabrakło również literatury pięknej autorstwa pisarzy związanych z regionem oraz książek dla dzieci.

Na targach zaprezentowały się profesjonalne wydawnictwa bardziej i mniej znane (Publicat, Atut, Eko-Graf, Asia-Press, Plan, Ad Rem, Mamiko, Gajt, Folta i Nortom) oraz organizacje i instytucje prowadzące działalność wydawniczą (Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe, Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, Muzeum Gross-Rosen, Teatr Polski, Wrocławski Teatr Wspołczesny). Publiczność zwiedzająca targi miała możliwość obejrzeć i kupić publikacje związane z Dolnym Śląskiem, często niedostępne w księgarniach i nieznane szerszemu gronu odbiorców, porozmawiać z wydawcami oraz spotkać się z autorami.

2.
Targom książki towarzyszyły spotkania autorskie, promocje nowych ksiażek oraz konkursy i wystawy.
Spotkanie, które inaugurowało imprezy towarzyszące to promocja nowej książki Joanny Lamparskiej Dolina królów. Jest to kolejna, piąta już część serii „Przewodnik inny niż wszystkie”. Autorka, jak zwykle zajmująco, opowiadała ciekawostki o zamkach i pałacach Dolnego Śląska. Szczególną uwagę poświęciła historii małej wioski położonej w powiecie jeleniogórskim – Miedzianki, w której istniały kopalnie miedzi, kobaltu, a w latach 1945-1954 uranu. Spotkaniu towarzyszył pokaz wspaniałych zdjęć autorstwa Krzysztofa Góralskiego.
Następnym punktem programu było spotkanie z Jerzym Rostkowskim, promujące jego nową książkę Podziemia Trzeciej Rzeszy. Tajemnice Książa, Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju. Autor, doskonały mówca, zaprezentował miejsca, w których być może do dziś dnia ukryte są mityczne skarby III Rzeszy, pozostawione w podziemiach starych zamków, w kopalnianych korytarzach, czasami w samych centrach dużych miast. Tajemnicze opowieści tak zafascynowały słuchaczy, że spotkanie przciągnęło się do późnej wieczornej pory.
W następnym dniu targów, w niedzielę 5 XII, czytelnicy mieli okazję spotkać się z Markiem Perzyńskim, pisarzem, publicystą, autorem niezliczonej ilości artykułów i książek o tematyce regionalnej. Tematem spotkania był Dolny Śląsk dla dociekliwych. Marek Perzyński opowiadał o bardzo ciekawych miejscach na Dolnym Śląsku, szczególną uwagę skupiając na dworkach, zamkach i pałacach, które zostały kupione przez osoby prywatne i odrestaurowane, a tym samym uratowane od zagłady.
W godzinach popołudniowych zwiedzający targi mieli okazję poznać historię, tradycję, walory oraz przepisy dolnośląskiej kuchni. Bohaterem spotkania zatytułowanego „O smakach i smaczkach dawnej kuchni Dolnego Śląska” był Grzegorz Sobel, autor trzech książek o kuchni naszego regionu. Ciekawe opowieści o sposobach żywienia, przyzwyczajeniach i smakach dolnoślązaków na przestrzeni wieków uprzyjemniała uczestnikom przystawka śledziowa na razowym chlebie, przygotowana według jednego z przepisów pochodzących z książki Grzegorza Sobela. To spotkanie odbyło się w kawiarni Literatka, której atmosfera bardzo sprzyjała kulinarnym tematom.
W poniedziałek 6 XII w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej gościły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 63 we Wrocławiu, które brały udział w konkursie na opowiadanie pt. Krasnal Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej”, organizowanym przez DBP we współpracy z Towarzystwem Miłośników Wrocławia. Rozstrzygnięcie konkursu połączone było ze spotkaniem autorskim Rajmunda Papiernika, autora książki Legenda o wrocławskich krasnalach. Spotkanie to obfitowało w konkursy dotyczące krasnali, a zakończyło się ogłoszeniem werdyktu jury, które wybrało najlepsze ze wszystkich nadesłanych opowiadań. Laureaci zostali nagrodzeni, a dzieci obecne na spotkaniu zostały obdarowane słodyczami oraz książeczką wydaną na finał konkursu, zawierającą wszystkie zgłoszone prace.
Kolejną atrakcją tego dnia było spotkanie z aktorem Wrocławskiego Teatru Współczesnego Maciejem Tomaszewskim. Wśród publiczności przybyłej na spotkanie dominowała młodzież zafascynowana twórczością aktora. Maciej Tomaszewski okazał się wielkim wielbicielem książek i bibliotek, a także człowiekiem o dużym poczuciu humoru, urzekającym swoją osobowością, talentem aktorskim i inteligencją.
Ostatni dzień targów, wtorek 7 XII, obfitował w liczne imprezy kulturalne, w tym dwie dla dzieci, o charakterze zamkniętym. Pierwszą z nich było spotkanie autorskie Tamary Chorążyczewskiej, autorki książki dla dzieci Jak krasnale Wrocław od złego uratowały. Prelekcja ubarwiona prezentacją multimedialną o krasnalach plus słodycze bardzo przypadły dzieciom do gustu, podobnie jak pamiątkowa książeczka, którą każde dziecko otrzymało w prezencie od biblioteki.
Następnymi gośćmi były dzieci z przedszkola Bajlandia. Dolnośląska Biblioteka Publiczna wraz z Wydawnictwem Ad Rem przygotowała dla nich konkurs plastyczny, którego tematem były karkonoskie skrzaty. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone dyplomami, książeczkami od wydawnictwa Ad Rem oraz słodyczami. Wszystkie prace małych twórców w styczniu zostaną wyeksponowane na wystawie w naszej bibliotece.
Bohaterem kolejnego spotkania tego dnia był Janusz Czerwiński, znany geograf, autor licznych przewodników turystycznych po Sudetach, Dolnym Śląsku, Wrocławiu i Lwowie. Na spotkaniu zaprezentował on swój najnowszy przewodnik po Wrocławiu, w którym szczegółowo omówił nie tylko atrakcje turystyczne centrum miasta, ale też peryferyjnych osiedli.
Cykl imprez towarzyszących targom zamknęła prelekcja Jerzego Żebrowskiego pt. „Wrocław – Barcelona: intrygujące porównania”. Ciekawie ujęty temat, ubarwiony pięknymi zdjęciami był prawdziwą atrakcją dla osób obecnych na spotkaniu.

3.
Kiermasz książek, który odbywał się w holu na parterze Dolnoślaskiej Biblioteki Publicznej cieszył się umiarkowanym zainteresowaniem zwiedzających, odwiedziło go przez cztery dni w sumie kilkaset osób. SILESIANA nie mogą się zatem równać z Wrocławskimi Promocjami Dobrych Ksiązek ani tym bardziej z targami krakowskimi czy warszawskimi, ale nie jest to fakt świadczący na niekorzyść imprezy zorganizowanej przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną. Po pierwsze – ma ona inny, typowo regionalny charakter i nie aspiruje do rangi wydarzenia przyciągającego setki wystawców i tłumy zwiedzających, po drugie – odbyła się po raz pierwszy i trudno w takiej sytuacji o wyrobioną markę.

4.
SILESIANA – Dolnośląski Salon Wydawniczy to także wystawy, które można podziwiać również po zakończeniu targów. Na parterze Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej, przy Bibliotece Siedmiu Kontynentów wyeksponowano publikacje regionalne oraz ilustracje do książek dla dzieci z dorobku wydawnictwa Ad Rem z Jeleniej Góry; na pierwszym piętrze – plakaty ze spektakli Teatru Polskiego i Wrocławskiego Teatru Współczesnego, które można było kupić podczas targów; na drugim piętrze – czasopisma regionalne i lokalne ze zbiorów Czytelni, wśród nich te, które są publikowane przez zaproszone na SILESIANĘ wydawnictwa.

5.
Targi przebiegały w miłej, kameralnej atmosferze. Organizatorki zadbały o to, aby wystawcy nie odczuwali zbyt dotkliwie panującego w holu biblioteki zimna – do dyspozycji uczestników była gorąca kawa i herbata oraz drobne przekąski. Spotkania przy stoliku z termosami stały się okazją do zintegrowania środowiska dolnośląskich wydawców i nawiązania nowych znajomości, które być może zaowocują ciekawymi przedsięwzięciami edytorskimi.