30 kwi 2025

Publikacje nominowane do Nagrody SILESIANA 2025 - #32

 Filmowy Wrocław. Rynek i jego okolice. 

Małgorzata Urlich-Kornacka, Bogdan Bernacki

Via Wrocław


To przewodnik po lokalizacjach filmowych we Wrocławiu, skupiający się na Rynku i jego okolicach, gdzie często nagrywane są filmy i seriale. Przewodnik zawiera informacje na temat miejsc, które widzimy w kadrach.




28 kwi 2025

Publikacje nominowane do Nagrody SILESIANA 2025 - #31

 Prezentujemy Państwu kolejną publikację nominowaną do Nagrody Wydawniczej Silesiana.


Dziedzictwo kulturowe księstwa świdnicko-jaworskiego

pod red. Andrzeja Kozieła, Dobiesława Karsta, Arkadiusza Muły

Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego


Księstwo świdnicko-jaworskie, przez lata najpotężniejsze i najbogatsze na Śląsku, to jeden z najciekawszych historycznie regionów w Europie Środkowej. Kraina, która rozwijała się dzięki swojemu wielowyznaniowemu i wieloletniemu charakterowi oraz transgranicznej lokalizacji. Autorzy książki przenoszą nas w czasy, gdy na dworach Piastów, w arystokratycznych rezydencjach, miejskich ratuszach i klasztorach kwitła sztuka, a krajobraz wzbogacały arcydzieła architektury. Protestanckie kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze - największe drewniane barokowe świątynie w Europie, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, to tylko jeden z przykładów.

Publikacja odkrywa także mniej znane aspekty życia codziennego dawnych mieszkańców księstwa - od piwowarstwa po słynną, choć dziś zapomnianą kiełbaskę jaworską. Wśród podejmowanych tematów jest także okrucieństwo ówczesnego wymiaru sprawiedliwości, przedstawione w artykule o miejscach straceń, oraz inspirujący tekst o świdniczance Marii Kunic, nazywanej śląską Pallas - astronomce, która na trwałe wpisała się w dzieje nauki.

Dziedzictwo kulturowe księstwa świdnicko-jaworskiego to wnikliwe spojrzenie na historyczne i kulturowe bogactwo regionu, wykraczające poza klasyczne ramy opisywania historii przez pryzmat wielkich postaci i wydarzeń. Autorzy uchwycili fenomen obszaru obejmującego Świdnicę. Jawor i okoliczne tereny w całej jego różnorodności. Opisując ślady dorobku księstwa, które przetrwały do współczesności, sprawiają, że ożywa ono nie tylko na kartach książki.





Publikacje nominowane do Nagrody SILESIANA 2025 - #30

 Przedstawiamy Państwu kolejną publikację nominowaną do Nagrody Wydawniczej Silesiana.


Ostatni

Maciek Bielawski

Książkowe Klimaty


Grupa kolegów ze szkoły średniej. Spotkanie po dwudziestu latach od matury. Euforia i chęć kontynuacji... nawet dwa razy w roku! Ale każdy z nich wie, że taki zapał szybko mija. Jeden z nich wpada jednak na pomysł: założą fundusz, na który będą wpłacać comiesięczną składkę. Finalna kwota przypadnie temu, który będzie żył najdłużej. A oni będą się spotykać. I wpłacać na poczet bycia razem. Bo ich życia są nudne. Wyjście z funduszu oznacza rezygnację ze spotkań i utratę zgromadzonych środków. Absurdalny, zrodzony w oparach alkoholu pomysł, dochodzi jednak do skutku. Ten fundusz zmieni ich życie, sprawi, że wydarzenia sprzed lat nabiorą mocy.

Maciek Bielawski zasłużenie cieszy się opinią niezwykle uważnego słuchacza i bystrego obserwatora, a jego kolejne książki pokazują, jak te świetnie funkcjonujące zmysły z roku na rok jeszcze mu się wyostrzają. Jest również fotografem, więc posiada niezbędny w tego typu pisarstwie refleks. Precyzja, z jaką autor Ostatniego zapisuje nasz język i opisuje nasz świat, sprawi, że ta wciągająca proza fabularna za jakiś czas stanie się również prozą dokumentalną, co już teraz znacznie podnosi jej wartość.

Darek Foks



26 kwi 2025

Publikacje nominowane do Nagrody SILESIANA 2025 - #29

 Przedstawiamy kolejną publikację nominowaną do Wydawniczej Nagrody Silesiana.


Johann Jacob Eybelwieser młodszy. Wrocławski malarz doby baroku

Marek Kwaśny

Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego


Malarstwo barokowe na Śląsku to fenomen, który nie przestaje intrygować. Nowa książka "Johann Jacob Eybelwieser młodszy. Wrocławski malarz doby baroku", prezentuje światu sylwetkę Johanna Jacoba Eybelwiesera młodszego, uznawanego za jednego z czołowych i najpłodniejszych malarzy działających w osiemnastowiecznym Wrocławiu. Życie Eybelwiesera i organizacja jego warsztatu przypominają casus wielkiego mistrza wcześniejszego pokolenia - Michaela Willmanna, zwanego Śląskim Rembrandtem. 

Bycie artystą schyłku baroku wymagało nie tylko talentu artystycznego, ale też instynktu wytrawnego dyplomaty. Strategia rozwoju kariery artysty, świadomie budującego swoją pozycję we wrocławskim społeczeństwie, musiała uwzględniać lawirowanie między zleceniami od protestanckich mieszczan i wpływowych zakonów katolickich. Dzięki wielostronnej analizie warsztatu malarskiego i uwzględnieniu kontekstu komercyjnego możemy lepiej zrozumieć ekonomiczne aspekty produkcji artystycznej, w tym rzadko poruszane kwestie marketingu i marki osobistej.

Na kartach książki znajduje się ponad 260 ilustracji oraz klarownie usystematyzowany katalog 230 dzieł malarza powstałych od rozpoczęcia samodzielnej kariery artystycznej w 1699 roku do śmierci w roku 1744. To także wnikliwe spojrzenie na twórczość mistrza - uwzględniające aspekty technologiczne i ikonograficzne, historię oraz okoliczności powstania dzieł, dzięki którym można wskazać ich miejsce w całym dorobku artysty. 




24 kwi 2025

Publikacje nominowane do Nagrody SILESIANA 2025 - #28

 Zapraszamy na kolejną prezentację książek nominowanych do Nagrody Wydawniczej Silesiana!


Anhedonia

Arnold Cytrowski

Wydawnictwo Lingua Mortis


Artur Król wierzy, że jest wybrany przez Boga lub też że jest przez Boga przeklęty. Słyszy ludzkie myśli, ale tylko te, które ludzie uznają za złe, małe bądź nikczemne. Myśli, że coś znaczy w mafijnym świecie, ale tak naprawdę jest tylko pionkiem na łasce Kolikowskiego.

Witold Przyłbicki jest byłym ubekiem, esbekiem, a obecnym uopkiem. Nie wierzy w Boga. W ludzi nie wierzy tym bardziej. Jemu nic się już nie wydaje - dobrze wie, że jest niczym więcej niż pionkiem.

"(...) trafiłem na jeden jedyny trop, który miał sens, a ów trop nazywa się Artur Król. Ten, który widział tańczącego boga (...)"

W listopadzie tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego i dziewiątego roku dochodzi do morderstwa na tle politycznym. Sprawcę zamachu krajowe media określają przydomkiem Obrazoburcy. Witold Przyłbicki zostaje głównym śledczym w tej sprawie, Artur Król zaś - głównym podejrzanym.

Zapraszamy do podróży przez szalone polskie lata dziewięćdziesiąte.




Publikacje nominowane do Nagrody SILESIANA 2025 - #27

 Przedstawiamy kolejną publikację nominowaną do Nagrody Wydawniczej Silesiana!


Justyna Stanisz

Pro Morte

Wydawnictwo Lingua Mortis


We Wrocławiu, wśród letniego skwaru ulic, dochodzi do serii zagadkowych morderstw, które wstrząsają lokalną społecznością. Ofiary, zawinięte w prześcieradła z wypisaną czarną cyfrą, zdają się skrywać mroczne sekrety. Prokurator Kamil Staszewski oraz medyk sądowa Ewa Dębska muszą zmierzyć się nie tylko z tajemniczymi zbrodniami, ale także z własnymi demonami przeszłości.

Wciągająca, mroczna opowieść o zbrodni, zemście i cienkiej granicy między ofiarą a oprawcą.




22 kwi 2025

Publikacje nominowane do Nagrody SILESIANA 2025 - #26

 Prezentujemy kolejną książkę nominowaną do Nagrody Wydawniczej Silesiana!


Nadia Szagdaj, Grzegorz Filarowski

RAK: Wszystko do umorzenia

Wydawnictwo Lingua Mortis


Pełen napięcia thriller, w którym aspirant Cyja stara się złapać nieuchwytnego i bardzo niebezpiecznego oszusta. Jego śledztwo prowadzi go przez mroczne zakamarki miasta, gdzie granica między prawem a bezprawiem staje się coraz bardziej rozmyta. Druga część powieści RAK odkryje jeszcze głębsze poziomy intryg, a bohaterowie staną przed decyzjami, które mogą na zawsze zmienić ich życie. Tajemnice, które przez długie lata skrywał Wrocław, wyjdą na jaw, a stawka w grze okaże się wyższa, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać.


21 kwi 2025

Publikacje nominowane do Nagrody SILESIANA 2025 - #25

Zapraszamy na prezentację kolejnej książki Wydawnictwa IPN.

Krzysztof Łagojda

Cztery Filary Stalinizacji. Ziemia Kłodzka w czasach systemu totalitarnego 1948-1956

Wydawnictwo IPN


Książka Krzysztofa Łagojdy dotyczy rozwoju stalinizmu na ziemi kłodzkiej w latach 1948-1956. System został scharakteryzowany z uwzględnieniem czterech najważniejszych filarów: partii komunistycznej, gospodarki, propagandy i aparatu represji. Dodatkowo Autor dzięki szerokiej kwerendzie źródłowej i różnym metodom badawczym dokonuje analizy porównawczej reżimu stalinowskiego na prowincji, uzyskane wyniki zestawia zaś z innymi regionami kraju. Odpowiada na pytanie, czy na prowincji istniała szansa na powstanie lokalnej odmiany systemu stalinowskiego.



17 kwi 2025

Publikacje nominowane do Nagrody SILESIANA 2025 - #24

 Przedstawiamy Państwu kolejną publikację nominowaną do Nagrody Wydawniczej Silesiana.


Tomasz Balbus, Krzysztof Łagojda

Niezłomni z Osobowic. Ludzie podziemia niepodległościowego pochowani w kwaterach 81A i 120 Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu w latach 1948-1956. Przewodnik biograficzny. T. 1.

Wydawnictwo IPN


Książka stanowi efekt pracy zespołu badawczego powołanego w Oddziale IPN we Wrocławiu w celu zweryfikowania życiorysów osób zmarłych lub zamordowanych w więzieniu nr 1 i 2 we Wrocławiu oraz pochowanych na dwóch kwaterach więziennych, 81A i 120 cmentarza Osobowickiego. W pierwszym tomie prezentujemy sylwetki bohaterów podziemia niepodległościowego, osób którzy oddali życie w imię wolnej i niepodległej Polski, sprzeciwiając się sowietyzacji kraju.







Publikacje nominowane do Nagrody SILESIANA 2025 - #23

 Prezentujemy kolejną publikację nominowaną do Nagrody Wydawniczej Silesiana!


Śląska książka kucharska dla gospodarstwa domowego i wiejskiego ziemskiego (1826)

przeł. Marcin Wawrzyńczak

Wydawnictwo Wielka Izera | Wydawnictwo Łuk Centaura 


Śląska książka kucharska to ponad 200 przepisów zebranych przez lwóweckiego aptekarza, ogrodnika i historyka-amatora Johanna G. Bergemanna (1783-1837), które przez cały 1826 rok publikował w Lwówku w cotygodniowych odcinkach do spółki z księgarzem Johannem G. Dittrichem. Znajdziemy tu przede wszystkim przepisy na potrawy mięsne, zupy i słodkie wypieki, ale też warzywa, leguminy, sosy, przetwory i napoje oraz obszerny rozdział o wyrobie serów. Zebrane i dostosowane przez autora do gustów i możliwości ówczesnego czytelnika receptury stanowią nadzwyczajny dokument epoki i przyczynek do dziejów kuchni śląskiej. Przygotowując i serwując opisane dania, wskrzeszamy smaki dawno zapomniane, a niegdyś na Śląsku znane i lubiane, goszczące na stołach w miastach, miasteczkach, wsiach i dworach.




15 kwi 2025

Publikacje nominowane do Nagrody SILESIANA 2025 - #22

 Prezentujemy Państwu kolejną publikację nominowaną do Nagrody Wydawniczej Silesiana!


Wojciech Chądzyński

Legendy dawnego Wrocławia

Wrocławskie Wydawnictwo EMKA


Można w nie wierzyć lub nie. Akceptować lub ignorować. Legendy. Podobno zawsze tkwi w nich ziarnko prawdy, a na pewno tłumaczą to, o czym suche historyczne fakty tylko wzmiankują lub wręcz przemilczają. Każdy region i miasto ma swoje opowieści. O strachach, wiedźmach, czarnoksiężnikach, dobrych i złych ludziach. Legendy ma też Wrocław. Ileż razy mogliśmy je usłyszeć od przewodników, przeczytać w książkach i artykułach. Nigdy jednak dość ich przypominania.

Wojciech Chądzyński, autor książek opowiadających o historii i ciekawostkach Wrocławia oraz Śląska, podjął się tym razem przybliżenia nam legendarnej części naszego dziedzictwa. Zebrał i opowiedział najbardziej znane legendy dawnego Wrocławia, a i dodał do nich nowe, interpretujące historię i zabytki miasta. W ten sposób poznajemy dzieje grodu nad Odrą od czasów najdawniejszych. 

Barwne opowieści uzupełniają ilustracje Haliny Sidorskiej, dzięki którym książkę można nie tylko czytać, ale i oglądać. Tak więc może ona stanowić swoisty przewodnik po naszym mieście, szczególnie dla młodych Czytelników.

Arkadiusz Dobrzyniecki




14 kwi 2025

Publikacje nominowane do Nagrody SILESIANA 2025 - #21

 Zapraszamy na kolejną publikację nominowaną do Nagrody Wydawniczej Silesiana!


Aleksandra Górak

Wrocłownik. Wrocławska księga odkrywców

Wrocławskie Wydawnictwo EMKA


Drodzy poszukiwacze przygód i wrocławskich atrakcji, odłóżcie telefony i tablety, a sięgnijcie po książkę, która krok po kroku zaprowadzi Was w najciekawsze zakątki Wrocławia.

WROCŁOWNIK oprócz wiedzy i ciekawostek, faktów i legend zawiera mnóstwo informacji praktycznych, niezbędnych Młodemu Odkrywcy.

Zachęcam do robienia notatek, rozwiązywania zagadek, zbierania pieczątek. Dzięki temu WROCŁOWNIK, po udanym pobycie we Wrocławiu, którą będzie można się pochwalić w rodzinie, znajomym, w szkole... Tego nie zapewni Wam żadna komórka!



Publikacje nominowane do Nagrody SILESIANA 2025 - #20

 Prezentujemy kolejną publikację nominowaną do Nagrody Silesiana!


Wrocław - życiowy przystanek

Marek Ferenc

Wrocławskie Wydawnictwo EMKA


Wrocław, choć srogo potraktowany przez los, zachował ślady swojej historii widoczne do dziś. Niektórzy przechodzą obok nich zupełnie obojętnie. Ty zaś bądź inny, spoglądaj w górę i w dół, podziwiaj i bądź zafascynowany tym, co i mnie przed laty urzekło.

Marek Ferenc



10 kwi 2025

Publikacje nominowane do Nagrody SILESIANA 2025 - #19

 Zapraszamy do zapoznania się z kolejną publikacją nominowaną do Nagrody Wydawniczej Silesiana!


Drudzy w mieście. Życie codzienne ludności polskiej w Legnicy 1945-1948

Marek Żak

Ośrodek Pamięć i Przyszłość


"Drudzy w mieście to nie tylko pasjonujący opis pionierskiego okresu funkcjonowania Legnicy tuż po II wojnie światowej, ale także opowieść o zderzeniu dwóch światów - polskich przesiedleńców, skierowanych przez los na tzw. Ziemie Odzyskane, a także osadzonej w mieście Armii Czerwonej. Tłem dla tej niełatwej koegzystencji są wyjątkowe okoliczności: powojenna odbudowa kraju, w którym komunistyczny rząd zawłaszcza przestrzeń publiczną i społeczną. A wszystko to w całkowicie obcym nowo przybyłym mieście, z którego równocześnie wysiedlana jest ludność niemiecka.

Autor skrupulatnie przedstawia obraz powojennej codzienności w Legnicy oraz gruntownie analizuje kolejne zagadnienia z zakresu życia codziennego, wskazując przy tym, w których aspektach szczególnie odczuwalny był wpływ obecności wojsk ZSRR na egzystencję miasta i jego mieszkańców. Sięgając do szerokiej palety źródeł, przywraca zarazem polskim, legnickim osadnikom pamięć, opisując ich sprawczość w nowej rzeczywistości. 

To opowieść o czasach, kiedy - choć w Legnicy nie brakowało żołnierzy radzieckich - to nie przylgnęły do niej jeszcze takie określenia, jak "Mała Moskwa".






Publikacje nominowane do Nagrody SILESIANA 2025 - #18

 Zapraszamy na kolejną prezentację książki nominowanej do Nagrody Wydawniczej Silesiana!


Wehikułem czasu przez dzieje Głogowa

Wiesław Maciuszczak

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej


"Wehikułem czasu przez dzieje Głogowa" o tytuł najnowszej książki o dziejach naszego miasta, której autorem jest zaprzyjaźniony z Głogowem historyk i regionalista Wiesław Maciuszczak. 

Książka jest zbiorem i podsumowaniem 15 lat pracy Pana Wiesława, twórcy autorskiego programu "Głogowski i Wehikuł czasu."




8 kwi 2025

Publikacje nominowane do Nagrody SILESIANA 2025 - #17

 Prezentujemy kolejną publikację nominowaną do Nagrody Wydawniczej Silesiana!


Nad zabetonowanym brzegiem rzeki

Marta Ciążela

Mamiko


Mówiąc mniej, powiedzieć więcej. Taka maksyma zdaje się przyświecać Marcie Ciążeli w debiutanckim zbiorze wierszy. Autorka wychodząc od zwierzęcych metafor, tka misterną sieć migoczących znaczeń. Poprzez niedopowiedzenia czy atomowe puenty rozświetla przed nami abstrakcyjny świat, który można obserwować z różnych perspektyw niczym obracany w dłoni diamencik. "Nad zabetonowanym brzegiem rzeki" może być całkiem przyjemne - czas zacząć piknik ze smacznymi słowami wylegującymi się w wiklinowym słowniku.


Marta Ciężela - (ur. 1984) poznanianka z pochodzenia, z wyboru adiunkta w Instytucie Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk, badaczka Marsa i Księżyca. Wiersze publikowała w "Helikopterze", "Wydawnictwie J", i w "Fabulariach". "Nad zabetonowanym brzegiem rzeki to jej autorski debiut.



Publikacje nominowane do Nagrody SILESIANA 2025 - #16

 Przedstawiamy kolejną publikację nominowaną do Nagrody Wydawniczej Silesiana!


Każdy sobie

Szymon Brzeziński

Wydawnictwo Mamiko


Grupka studentów psychologii błąka się po życiu, chcąc wreszcie posmakować, czym jest ta "dorosłość". I pod ich pozornie zwyczajnymi opowieściami - których treścią są egzaminy, imprezy i romanse - kłębi się coś nienazwanego: mikstura traum, zagubienia czy nieumiejętności wzięcia udziału we współczesnym spektaklu. W którym każdy musi być doskonały, wyjątkowy, zawsze na medal i z pięknym uśmiechem - który zostanie uwieczniony na rolce, najlepiej z palmami w tle. "Każdy sobie" to powieść obyczajowa z elementami kryminalnymi, w której świecie łatwo odnajdzie się czytelnik - i to nie tylko ten dwudziestokilkuletni. A dla wrocławian to pozycja obowiązkowa - gród nad Odrą jest czasem słoneczną, a czasem mroczną sceną wakacyjnych przygód, zaklętych w tej powieści. Czy wszyscy przeżyją te wakacje? Dowiedzą się tego ci, którzy zanurzą się w te strony, pełne rozmyślań, zdrad, seksu, mocnych emocji... i zbrodni...




6 kwi 2025

Publikacje nominowane do Nagrody SILESIANA 2025 - #15

 Zapraszamy do zapoznania się z kolejną publikacją nominowaną do Nagrody Wydawniczej Silesiana!


Wielki Wybuch

Krzysztof Czaja

Wydawnictwo Mamiko


"Oryginalność Wielkiego Wybuchu na tle polskiej prozy współczesnej polega na tym, że Krzysztof Czaja silnie połączył światopoglądowe i naukowe problemy, które nurtują dzisiejszych inteligentów, z wątkami obyczajowymi. Realistyczna powieść oddaje w formie dynamicznych dialogów aktualne i stosunkowo typowe dyskusje filozoficzne. Walorem Wielkiego Wybuchu jest efekt, który pamiętamy z najsłynniejszych filmów Krzysztofa Zanussiego: Iluminacja i Struktura kryształu pozwalają ulokować zagadnienia metafizyczne i naukowe w kontekście codziennego doświadczenia egzystencjalnego współczesnego człowieka i jego poczucie godności. 

Wyjątkowe miejsce, które zajmie Wielki Wybuch w historii literatury, polega na przedstawieniu nowej umysłowości ludzi uformowanych w drugiej połowie XX wieku i na początku XXI przez swoisty kult nauk przyrodniczych. Fizyka, biologia, astronomia miały nam wszechstronnie objaśnić świat. W rezultacie brakowało nieco rozwoju wrażliwości moralnej, wyobraźni, rozumienia sensu życia, które przekracza doczesne horyzonty. Problem, jaki postawił autor powieści, utrwalając w powieściowym świecie przedstawionym wizerunek inteligenta okresu przełomu ostatnich stuleci, jest pytaniem o koncepcję człowieka.

Spontaniczność, indeterminizm, niepowtarzalna uroda losu i miłość określają granice ludzkiego świata, którego nie musi unicestwić entropia.

Prof. dr hab. Dorota Heck




4 kwi 2025

Publikacje nominowane do Nagrody SILESIANA 2025 - #14

 Zapraszamy na kolejną publikację nominowaną do Nagrody Wydawniczej Silesiana!


Spojrzenie z góry. Archiwum Wandy Rutkiewicz

Muzeum Śląskie


Album towarzyszący wystawie o tym samym tytule, którą można było oglądać w Muzeum Śląskim w dniach 16.11.2023 - 23.06.2024.

Prezentowany album składa się z trzech części. Pierwsza to wstęp kuratorki i kierowniczki Działu historii Muzeum Śląskiego, Beaty Lisickiej oraz obszerny tekst dr Katarzyny Gębarowskiej, badaczki historii i fotografii, druga prezentuje fotografie Himalaistki, które czytelnik może podziwiać w ciszy i bieli (biel ośnieżonych szczytów to wszak ich naturalne środowisko), trzecia to miniaturki tych samych fotografii z opisem, komentarzem (co przedstawiają, skąd pochodzą). 





3 kwi 2025

Publikacje nominowane do Nagrody SILESIANA 2025 - #13

 Przedstawiamy kolejną publikację nominowaną do Nagrody Wydawniczej Silesiana!


Klub Muzyki i Literatury - 65 lat

Zebrał, opracował i wstępem opatrzył Ryszard Sławczyński

AKWEDUKT 


Każdego roku w Klubie, zlokalizowanym przy placu generała Tadeusza Kościuszki 10, a więc na terenie Starego Miasta, w wybudowanej w latach 1954-1958 Kościuszkowskiej Dzielnicy  Mieszkaniowej, odbywa się około 365 wydarzeń, z których najliczniejsze to koncerty, następnie zaś spotkania literackie. Należy również pamiętać o licznych próbach w sali koncertowej, nagraniach demo i strojeniach fortepianów. Ponadto odbywają się tu, w sali konferencyjnej, spotkania zarządów stowarzyszeń współpracujących z Klubem. Historia 65 lat działalności Klubu Muzyki i Literatury obfituje we wszystkie te wydarzenia, a na jej kartach nie brak znaczących, wyjątkowych postaci - po to, by je upamiętnić, powstała niniejsza publikacja.




1 kwi 2025

Publikacje nominowane do Nagrody SILESIANA 2025 - #12

 Zapraszamy na prezentację edycji przewodników nominowanych do Nagrody Silesiana!


Przewodniki z tej serii to klucz do odkrycia jednego z najbardziej fascynujących regionów Polski i Czech. Każdy przewodnik w tej serii jest nie tylko mapą do najpiękniejszych i często ukrytych zakątków, ale także skarbnicą wiedzy o bogatej historii i niezwykłych legendach, które kształtowały ten region przez wieki.


Atrakcje Ziemi Kłodzkiej i czeskiego pogranicza cz. 1. Góry Bystrzyckie i Góry Orlickie

Zbigniew Franczukowski

Wydawnictwo Pressforum


Kolejna edycja niezwykle popularnego przewodnika z serii "Atrakcje Ziemi Kłodzkiej i czeskiego pogranicza". Tym razem w książce znajdziecie warte zobaczenia miejsca w Górach Bystrzyckich i Orlickich po polskiej stronie granicy oraz ilustrowany archiwaliami opis Drogi Sudeckiej i granicznej Doliny Dzikiej Orlicy.





Atrakcje Ziemi Kłodzkiej i czeskiego pogranicza cz. 2. Góry Stołowe, Broumovsko i Kladske pomezi

Zawiera szczegółowy opis najpiękniejszych miejsc po polskiej i czeskiej stronie granicy oraz archiwalne opowieści o Szczelińcu Wielkim.





Atrakcje Ziemi Kłodzkiej i czeskiego pogranicza cz. 3. Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie

Przedstawia naturalne piękno i bogatą historię regionu a także trasy rowerowe i górskie.




Atrakcje Ziemi Kłodzkiej i czeskiego pogranicza cz. 4. Góry Złote i okolice Rychlebske hory

Prezentuje Tajemnice Gór Złotych i dziką przyrodę Rychlebskich hor.





Atrakcje Ziemi Kłodzkiej i czeskiego pogranicza cz. 5. Kotlina Kłodzka i Rów Górnej Nysy

Przedstawia top 50 miejsc w czeskich regionach oraz unikalne zakątki Kotliny Kłodzkiej, miejsca i zabytki, które łączą polską i czeską tożsamość, oraz opowieści o tajemniczych podziemiach, zamkach i legendarnych skarbach ukrytych w tej okolicy.




Publikacje nominowane do Nagrody SILESIANA 2025 - #11

 Przedstawiamy kolejną książkę nominowaną do Nagrody Wydawniczej Silesiana!


Noc na Śnieżce. Theodor Fontane i jego Karkonosze

Grażyna Prawda

Wydawnictwo Ad Rem


To kolejny tytuł serii wydawniczej Ad Rem - Tako rzecze Riphen Zabel. Publikację tworzą tłumaczenia na język polski pięciu opowiadań tego wybitnego pisarze niemieckiego, który napisał je zainspirowany Karkonoszami, ich krajobrazem, ludźmi i historią. Są to: Noc na Śnieżce, Ostatni laborant, Uratowany!, Stary Wilhelm oraz Profesor Lecjusz, czyli Nareszcie w domu. Znajdziemy tu również fragmenty tłumaczeń dwóch "karkonoskich" powieści Fontanego: Kwity i Poggenpuhlów. 

Autorka tłumaczeń Grażyna Prawda wzbogaciła swoją pracę o bardzo obszerne komentarze, wyjaśniające okoliczności powstania poszczególnych śląskich dzieł pisarza, znanego polskiemu czytelnikowi głównie z powieści Effi Briest. Dowiadujemy się z nich, że w późnym okresie swego życia, najbardziej twórczym, literat prawie każde lato spędzał w Karkonoszach, poznajemy jego miejscowych przyjaciół, przyglądamy ich codzienności, uprawianym rzemiosłom, skrywanym tajemnicom, obserwujemy ich stosunek do górskiej przyrody i lokalnych legend.

To lektura obowiązkowa dla każdego, kto chciałby poznać Karkonosze, jakimi był niegdyś, kto chciałby porównać ich przeszłe i obecne oblicze, a przy okazji zasmakować w XIX-wiecznej niemieckiej literaturze.

Sandra Jaskólska