Rozpoczynamy prezentacje książek zgłoszonych do Nagrody Silesiana 2024!
W pierwszej prezentacji przedstawiamy książkę wydaną przez Urząd Gminy Grębocice.
Marek Robert Górniak, Piotr Krzemiński
Alta Ecclesia. Grodowiec - zarys dziejów miejscowości i sanktuarium
Prezentowana książka jest kolejną publikacją wydaną w ramach serii historycznej gminy Grębocice (na Dolnym Śląsku). Licząca ponad 200 stron monografia-album skoncentrowana jest głównie na zagadnieniach religijnych. Zebrano w niej materiały będące rezultatem wieloletniej kwerendy w archiwach oraz bibliotekach - zarówno polskich, jak i zagranicznych. Co ważne zawarte w niej opisy, zestawienia i materiały ikonograficzne przynoszą wiele nowych informacji oraz naświetlą mniej znane dotąd fakty o grodowieckim sanktuarium maryjnym Jutrzenki Nadziei.
Licząca 207 stron publikacja, jest udaną próbą przedstawienia dziejów sanktuarium i parafii w Grodowcu, szerzej zaś historii miejscowości gminy Grębocice, regionu głogowskiego oraz Dolnego Śląska. Równocześnie jest ona syntetycznym ujęciem różnorodnych obszarów funkcjonowania pielgrzymkowego zespołu sakralnego w Grodowcu. Wykorzystano do niej liczne informacje zapisane w kronikach, relacjach, schematyzmach, sprawozdaniach kościelnych i innych dokumentach źródłowych oraz okolicznościowych drukach. Ponadto praca uwzględnia unikalne źródła historyczne, szczegółową analizę dokumentacji konserwatorskiej oraz wykonanych badań stratygraficznych i specjalistycznych zdjęć RTG. Jednocześnie publikacja została wzbogacona o liczne i cenne materiały ikonograficzne.
Łącznie wszystko to umożliwiło przedstawienie w monografii różnorodnych wydarzeń dotyczących wielowiekowej spuścizny oraz roli parafii i sanktuarium maryjnego w Grodowcu. Jednocześnie dzieje tego ważnego dolnośląskiego ośrodka pielgrzymkowego zostały uwzględnione w ramach wielowiekowego rozwoju regionalnej organizacji kościelnej. Niniejszą pracę można zaliczyć do znaczących kompendiów informacji, dotyczących zarówno miejscowości, parafii, jak i sanktuarium w Grodowcu. Jest ona ważna również ze względu na wyjątkowo bogatą i rzetelną zawartość merytoryczną, szeroką dokumentację źródłową, szczegółowo zestawioną literaturę oraz wysoką formę edytorską. Godne podkreślenia jest, że omawiana praca jest efektem współpracy z wieloma osobami związanymi bezpośrednio i pośrednio z dziejami miejscowości, parafii i sanktuarium w Grodowcu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz