20 kwi 2022

Przedstawiamy publikacje nominowane do Nagrody Silesiana - część 58.

 Kontynuujemy cykl przedstawiający książki nominowane do Nagrody Silesiana. Niniejsza prezentacja poświęcona będzie dziełu wydanemu w 2019 roku przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”.


 Ivo Łaborewicz, Marek Szajda (red.)

Jelenia Góra i region Karkonoszy w XX wieku (Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”)



Dzieje najnowsze Jeleniej Góry i regionu wpisują się w szerszy kontekst historii Śląska czy Ziem Zachodnich i Północnych. Miasto, które od 1945 r. było niemieckie, w powojennych latach uzyskało nową tożsamość, tworzoną przez przybyłych z różnych stron osadników. Wpływ na zachodzące procesy miało również pobliskie pasmo górskie – Karkonosze, odkrywane przez przybyłych turystycznie i kulturowo.

Przewodnią ideą twórców projektu było ukazanie różnych perspektyw aktualnie prowadzonych badań nad historią miasta i regionu. Zaproszenie do udziału w publikacji przyjęli badacze z różnych ośrodków: Jeleniej Góry, Wrocławia, Berlina. Historycy, kulturoznawcy, regionaliści. Prezentowane w tej książce teksty są więc nie tylko różnorodne tematycznie, ale również metodologicznie oraz źródłowo. Niniejszy tom porusza odmienne zagadnienia z „krótkiego wieku XX”. Są to zarówno kwestie sprzed II wojny światowej, jak i problemy powojennego życia w Kotlinie Jeleniogórskiej. Wśród podejmowanych zagadnień ważne miejsce zajęła turystyka, ale również życie społeczne, w tym kwestie tworzenia i funkcjonowania różnych instytucji w pierwszych latach po 1945 r.


(opis pochodzi z okładki)



(zdjęcie pochodzi ze strony https://adrem.jgora.pl/ksiegarnia-karkonoska/jelenia-gora-i-region-karkonoszy-w-xx-wieku/) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz