4 kwi 2025

Publikacje nominowane do Nagrody SILESIANA 2025 - #14

 Zapraszamy na kolejną publikację nominowaną do Nagrody Wydawniczej Silesiana!


Spojrzenie z góry. Archiwum Wandy Rutkiewicz

Muzeum Śląskie


Album towarzyszący wystawie o tym samym tytule, którą można było oglądać w Muzeum Śląskim w dniach 16.11.2023 - 23.06.2024.

Prezentowany album składa się z trzech części. Pierwsza to wstęp kuratorki i kierowniczki Działu historii Muzeum Śląskiego, Beaty Lisickiej oraz obszerny tekst dr Katarzyny Gębarowskiej, badaczki historii i fotografii, druga prezentuje fotografie Himalaistki, które czytelnik może podziwiać w ciszy i bieli (biel ośnieżonych szczytów to wszak ich naturalne środowisko), trzecia to miniaturki tych samych fotografii z opisem, komentarzem (co przedstawiają, skąd pochodzą). 





3 kwi 2025

Publikacje nominowane do Nagrody SILESIANA 2025 - #13

 Przedstawiamy kolejną publikację nominowaną do Nagrody Wydawniczej Silesiana!


Klub Muzyki i Literatury - 65 lat

Zebrał, opracował i wstępem opatrzył Ryszard Sławczyński

AKWEDUKT 


Każdego roku w Klubie, zlokalizowanym przy placu generała Tadeusza Kościuszki 10, a więc na terenie Starego Miasta, w wybudowanej w latach 1954-1958 Kościuszkowskiej Dzielnicy  Mieszkaniowej, odbywa się około 365 wydarzeń, z których najliczniejsze to koncerty, następnie zaś spotkania literackie. Należy również pamiętać o licznych próbach w sali koncertowej, nagraniach demo i strojeniach fortepianów. Ponadto odbywają się tu, w sali konferencyjnej, spotkania zarządów stowarzyszeń współpracujących z Klubem. Historia 65 lat działalności Klubu Muzyki i Literatury obfituje we wszystkie te wydarzenia, a na jej kartach nie brak znaczących, wyjątkowych postaci - po to, by je upamiętnić, powstała niniejsza publikacja.




1 kwi 2025

Publikacje nominowane do Nagrody SILESIANA 2025 - #12

 Zapraszamy na prezentację edycji przewodników nominowanych do Nagrody Silesiana!


Przewodniki z tej serii to klucz do odkrycia jednego z najbardziej fascynujących regionów Polski i Czech. Każdy przewodnik w tej serii jest nie tylko mapą do najpiękniejszych i często ukrytych zakątków, ale także skarbnicą wiedzy o bogatej historii i niezwykłych legendach, które kształtowały ten region przez wieki.


Atrakcje Ziemi Kłodzkiej i czeskiego pogranicza cz. 1. Góry Bystrzyckie i Góry Orlickie

Zbigniew Franczukowski

Wydawnictwo Pressforum


Kolejna edycja niezwykle popularnego przewodnika z serii "Atrakcje Ziemi Kłodzkiej i czeskiego pogranicza". Tym razem w książce znajdziecie warte zobaczenia miejsca w Górach Bystrzyckich i Orlickich po polskiej stronie granicy oraz ilustrowany archiwaliami opis Drogi Sudeckiej i granicznej Doliny Dzikiej Orlicy.





Atrakcje Ziemi Kłodzkiej i czeskiego pogranicza cz. 2. Góry Stołowe, Broumovsko i Kladske pomezi

Zawiera szczegółowy opis najpiękniejszych miejsc po polskiej i czeskiej stronie granicy oraz archiwalne opowieści o Szczelińcu Wielkim.





Atrakcje Ziemi Kłodzkiej i czeskiego pogranicza cz. 3. Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie

Przedstawia naturalne piękno i bogatą historię regionu a także trasy rowerowe i górskie.




Atrakcje Ziemi Kłodzkiej i czeskiego pogranicza cz. 4. Góry Złote i okolice Rychlebske hory

Prezentuje Tajemnice Gór Złotych i dziką przyrodę Rychlebskich hor.





Atrakcje Ziemi Kłodzkiej i czeskiego pogranicza cz. 5. Kotlina Kłodzka i Rów Górnej Nysy

Przedstawia top 50 miejsc w czeskich regionach oraz unikalne zakątki Kotliny Kłodzkiej, miejsca i zabytki, które łączą polską i czeską tożsamość, oraz opowieści o tajemniczych podziemiach, zamkach i legendarnych skarbach ukrytych w tej okolicy.




Publikacje nominowane do Nagrody SILESIANA 2025 - #11

 Przedstawiamy kolejną książkę nominowaną do Nagrody Wydawniczej Silesiana!


Noc na Śnieżce. Theodor Fontane i jego Karkonosze

Grażyna Prawda

Wydawnictwo Ad Rem


To kolejny tytuł serii wydawniczej Ad Rem - Tako rzecze Riphen Zabel. Publikację tworzą tłumaczenia na język polski pięciu opowiadań tego wybitnego pisarze niemieckiego, który napisał je zainspirowany Karkonoszami, ich krajobrazem, ludźmi i historią. Są to: Noc na Śnieżce, Ostatni laborant, Uratowany!, Stary Wilhelm oraz Profesor Lecjusz, czyli Nareszcie w domu. Znajdziemy tu również fragmenty tłumaczeń dwóch "karkonoskich" powieści Fontanego: Kwity i Poggenpuhlów. 

Autorka tłumaczeń Grażyna Prawda wzbogaciła swoją pracę o bardzo obszerne komentarze, wyjaśniające okoliczności powstania poszczególnych śląskich dzieł pisarza, znanego polskiemu czytelnikowi głównie z powieści Effi Briest. Dowiadujemy się z nich, że w późnym okresie swego życia, najbardziej twórczym, literat prawie każde lato spędzał w Karkonoszach, poznajemy jego miejscowych przyjaciół, przyglądamy ich codzienności, uprawianym rzemiosłom, skrywanym tajemnicom, obserwujemy ich stosunek do górskiej przyrody i lokalnych legend.

To lektura obowiązkowa dla każdego, kto chciałby poznać Karkonosze, jakimi był niegdyś, kto chciałby porównać ich przeszłe i obecne oblicze, a przy okazji zasmakować w XIX-wiecznej niemieckiej literaturze.

Sandra Jaskólska