Nagroda Silesiana 2018 - nominacje

Wydawnictwo Kartograficzne EKO-GRAF

1. SZLACHECKIE I ARYSTOKRATYCZNE REZYDENCJE W SUDETACH POLSKICH – SUDETY ŚRODKOWE, AUTOR: ROMUALD M. ŁUCZYŃSKIKsiążka zawiera opis 42 zamków i pałaców w polskich Sudetach Środkowych i na Przedgórzu Sudeckim od okolic Bolkowa po Kotlinę Kłodzką, współrzędne geograficzne GPS i informacje praktyczne. Opis rezydencji uzupełniają fotografie współczesne i historyczne, herby rodowe, ryciny i mapy.


Wydawnictwo Mamiko

1. Grażyna Bajer - Nie potrafię Cię pokochaćGrażyna Bajer z domu Kobiela - od 12 lat mieszka w Norwegii. Pisze od 13-tego roku życia. Tęsknota za Polską stała się inspiracją do napisania i wydania pięciu tomików wierszy, w których często przewija się motyw miłości i tęsknoty za domem. "Sercem pisane w bólu wydane" - to debiut poetki, następne tomiki to: "Nie rzucim ziemi","Mój dom", a także - "Zrozumieć życie", "Przez zamknięte drzwi". Wiersze autorki są w Antologiach - "Rozbudzeni poezją", "Potyczki z Kupido", "Kiedyś wrócimy do...". 2.Tamara Hebes - Tak myśli-cielskoKOMU DZISIAJ POTRZEBNA FILOZOFIA? 


„Żyjemy w czasach, w których zajmowanie się filozofią w jakiejkolwiek postaci koniecznie wymaga usprawiedliwienia.” Tak w Wiedzy obiektywnej pisał Karl Raimund Popper. Po co apologia tego, co ma już wielowiekową tradycję? Jeżeli coś wymaga najmniejszego nawet usprawiedliwienia, znaczyć może to tylko tyle, że sprawa nie jest jednoznaczna i pojmować ją można na bardzo wiele sposobów (...)". 


3. Grzegorz Marszałek - Apostołowie złej nowinyGrzegorz Marszałek urodził się w 1978 r. w Świdnicy. Poeta, nauczyciel historii. Żonaty, dwie córki. Mieszka i pracuje w Wałbrzychu. Publikował swoje wiersze w Dolnośląskim Roczniku Literackim "Pomosty", w czasopiśmie Vege oraz w internetowym serwisie poezja-polska.pl, gdzie jeden z nich został wyróżniony przez poetę Adama Ziemianina. Tomik "Apostołowie złej nowiny" jest jego książkowym debiutem poetyckim. Wydawnictwo Stanisław Puchała

1. Kresowy Barysz i okolice, Stanisław Puchała


„Barysz – kresowe miasteczko, położone w dawnym województwie tarnopolskim... W tych krótkich słowach można by było rozpocząć opis wielu miejscowości na dawnych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej, które po II wojnie światowej odpadły od państwa polskiego.Ponad 70 lat po wojnie, Barysz i jego okolice powracają na karty historii dzięki autorce książki. Co jest szczególnego w tej publikacji, aby do niej zajrzeć, aby ją przeczytać? To przede wszystkim styl w jakim została napisana oraz tematyka. Książka nie podaje tylko samych „suchych historycznych zdarzeń” z życia mieszkańców tamtych ziem, ale ukazuje to, co w wielu publikacjach o historii dawnych Kresów, mało się akcentuje: fakt, że te ziemie kształtowały i oddziaływały bardzo silnie w wielu aspektach na historię Polski, sąsiadujących państw, a głównie na pokolenia ludzi, którzy tam żyli i tę historię sami tworzyli. Autorka w prosty, ale bardzo ciekawy sposób ukazuje przeszłość tego kresowego miasteczka i okolic, z perspektywy ludzi, którzy tam mieszkali. Wielkim atutem tej publikacji są relacje wielu osób, świadków wydarzeń, którzy stają się niejako „współautorami” książki, a co jest ważne, że dziś wielu z nich odeszło już na zawsze, zabierając swoje wspomnienia, radości, smutki, czy codzienny trud. Książka ta ukazuje także różne losy wielu Baryszan, dzięki czemu może stanowić ogromne źródło poznania swoich korzeni.A przecież każdy z nas wywodzi się z jakiegoś własnego, ukochanego gniazda, do którego chociaż we wspomnieniach pragnie powracać...” – Ks. Grzegorz, Kapelan Sybiraków Koła Związku Sybiraków w Środzie ŚląskiejWydawnictwo Marina

1. Pamelo, żegnaj.
Rozmowa z Izabellą Skrybant-Dziewiątkowską z „Tercetu Egzotycznego”, Robert Migdał


Izabella Skrybant-Dziewiątkowska na scenie to wulkan energii. Dla wielu Polaków była i jest gwiazdą największego formatu, która mimo zdobycia wielu złotych, platynowych i diamentowych płyt oraz nagrania setek piosenek, pozostała sobą - Izą z sąsiedztwa. Jej życie to gotowy materiał na scenariusz filmowy. Przeżyła wielką miłość ze Zbigniewem Dziewiątkowskim – założycielem „Tercetu Egzotycznego” – mówią, że taka miłość się nie zdarza....Wrocławski Dom Wydawniczy

1. Tajemnice dolnośląskich zamków. Przewodnik dla dociekliwych, Marek Perzyński "Tajemnice dolnośląskich zamków" Marka Perzyńskiego to zbeletryzowany przewodnik z jego autorskiej serii "dla dociekliwych". Autor dowodzi, że nawet tak znany obiekt, jak zamek Książ, czeka dopiero na badaczy. Co zadziwiające, na odkrywców czekają też nie mniej znane turystom zamki: Bolków, Grodziec, Grodno, Kliczków. Braki w wiedzy o historii tych obiektów to konsekwencja m.in. przerwania nici historycznej spowodowana całkowitą wymianą ludności Dolnego Śląska po II wojnie światowej.


Wydawnictwo Księży Młyn

1. Sekrety Wałbrzycha, Artur SzałkowskiTajemniczy, malowniczy i wzbudzający ciekawość większości Polaków… Wałbrzych ma wiele zakamarków, ciekawostek czających się w wąskich zaułkach i niezbadanych podziemi skrywających drogocenne przedmioty. 
Ma swoją księżniczkę – urzekającą Daisy – i księcia, który tylko dla niej sprowadził z Sycylii siedem wagonów kolejowych wypełnionych zastygłą lawą z wulkanu Etna. Wśród pięknych kwiatów w stworzonej z miłości palmiarni kryją się historie, o których zranione serca chciałyby zapomnieć… Ma ukryty schron połączony z tunelem kolejowym, biegnącym w kierunku obecnej stacji kolejowej Wałbrzych Główny. 
Jeśli uważnie nadstawisz ucha, usłyszysz niebiańską muzykę Krzysztofa Komedy. Mapa jego życia zaprowadzi Cię na ulice Słowackiego, pod numer 23. W książce wszystko dynamicznie się zmienia i po chwili będziesz już w zupełnie innym miejscu i czasie. Kolejna strona to połowa sierpnia 1989 roku, w kinach króluje film Konsul Mirosława Borka. Jego bohater w rzeczywistości jest nierozerwalnie związany z Wałbrzychem. 
W 2012 roku w Białym Domu Barack Obama odbiera okazałą przesyłkę…
Czterdzieści opowieści splata w całość Sekrety Wałbrzycha, odkrywa nowe oblicze miasta, przywołuje wspomnienia i zadziwia.

2. Sekrety Wrocławia, Tamara Barriga


Słynie jako miasto mostów. Zachwyca architekturą. Uwodzi i obiecuje moc ekscytujących wrażeń. Wrocław od lat niczym niepokojąco piękna kobieta urzeka i skrywa sekrety…
Tamara Barriga z pasją i odwagą wnika w nieodkryte dotąd tajemnice Wrocławia. Zdradza, dlaczego w Mrówkowcu mieszka się luksusowo i… nieznośnie. Opowiada o ludziach, którzy wyróżniali się mądrością, pracowitością, a w końcu zapisali się w historii miasta i nie tylko: profesor Alzheimer, Otfrid Foerster – lekarz Lenina, Sir Gutmann – ojciec igrzysk paraolimpijskich czy profesor Tołpa – wierzący w leczniczą moc torfu. W tej książce nie zabrakło także tego, co nieprzewidywalne, nieobliczalne i często tragiczne. Śmierć niemieckiego zoo, krwawe juwenalia, epidemia, w wyniku której zamknięto wjazd do miasta… To wszystko o niezwykłym Wrocławiu. I jeszcze więcej, bo w stolicy Dolnego Śląska szaleją namiętności i rodzą się twórcze rozwiązania, których przykładem: dom nazywany polskim igloo, nowoczesne centrum medyczne czy legendarne komputery „Odra”.
Ta książka, tak jak sam Wrocław, co chwila rozbłyska pięknymi kolorami, budzi podziw, powoduje przyjemne dreszcze i zniewala różnorodnością.


3. Wrocławskie tramwaje konne, Tomasz SielickiWrocław ma to szczęście, że zachowało się sporo materiałów źródłowych, dzięki którym można odtworzyć nieznany dzisiejszym czytelnikom okres, kiedy transport tramwajowy dopiero się kształtował.
10 lipca 1877 roku we Wrocławiu otworzono pierwszy odcinek miejskiej kolei konnej. Trasa obsługiwana przez przedsiębiorstwo Breslauer Straßen-Eisenbahn-Gesellschaft (Wrocławskie Towarzystwo Ulicznej Kolei Żelaznej) wiodła z Przedmieścia Oławskiego na Szczytniki. W ciągu kilkunastu lat udało się stworzyć jedną z największych sieci tramwajowych w Niemczech o łącznej długości tras przekraczającej 30 km. Pod koniec XIX stulecia, w okresie największego rozkwitu na pięciu liniach kursowało 140 wagonów, do ciągnięcia których spółka wykorzystywała ponad pół tysiąca koni.
W książce Wrocławskie tramwaje konne autor pełni rolę przewodnika. Przybliża Czytelnikom rozwój kolei konnej we Wrocławiu i szczegóły jej codziennej eksploatacji. Informacje na temat zajezdni, wagonów, infrastruktury czy koni tworzą zwarty obraz transportu w mieście w ostatnich dekadach XIX stulecia.
Bogaty materiał ilustracyjny, a także liczne artykuły prasowe opowiadające o tramwajach konnych we Wrocławiu pomogą Czytelnikom przenieść się w odległe czasy i poznać niemal nieznane oblicze miasta.Muzeum Miejskie Wrocławia

1. Przez Sępolno, Zalesie i Krzyki… Historia tramwajów we Wrocławiuopr. Tomasz Sielicki
Trudno jest sobie wyobrazić dzisiejszy Wrocław bez tramwajów, można powiedzieć, że stanowią one jeden z symboli Wrocławia. Na przestrzeni dziesięcioleci wpisały się zarówno w krajobraz nadodrzańskiego miasta, jak również w jego burzliwe dzieje. Historia tramwajów we Wrocławiu, jak w soczewce skupia dzieje miasta i jego mieszkańców. Przy tym jest ona niezmiernie barwna – nie tylko ze względu na słynny niebieski kolor uwieczniony we „Wrocławskiej piosence”. Właśnie o tym jest książka „Przez Sępolno, Zalesie i Krzyki... Historia tramwajów we Wrocławiu”.Wydawnictwo OVO

1. Z Pereca na Kruczą... Subiektywny spacer po GajowicachIrena Okowiak-Magiera
„To nie jest zwykła książka” – tak pisze o publikacji Ireny Okowiak-Magiery recenzentka, pisarka Monika Marin. „To piękny zbiór wspomnień budzący refleksje i pozostający w pamięci na długo. To ujęty po mistrzowsku kawałek życia.”


Tłem dla opowiadanych tu historii są Gajowice, jedna z dzielnic stolicy Dolnego Śląska, ich bohaterami – ludzie w różny sposób powiązani z Siódemką, słynnym wrocławskim liceum. Autorka, niegdyś uczennica, a później nauczycielka i bibliotekarka w LO nr VII, zebrała w jednym tomie wspomnienia uczniów i profesorów liceum, uzupełniając je o kontekst historyczny. W artykułach sięga początków XX wieku, a kończy w czasach nam współczesnych. Poznajemy niezwykłą, często dramatyczną historię miasta nad Odrą, pokazaną nam przez pryzmat indywidualnych losów jego mieszkańców. Historyczne wydarzenia, osobiste relacje, wycinki prasowe i zdjęcia tworzą fascynujący obraz świata, którego już nie ma. Świata, który dzięki zebranym w książce tekstom ożywa na nowo, nabiera kształtów i kolorów.


Stowarzyszenie Podróżników TUITAM

1. "Spacerkiem po Powiecie Wrocławskim - czyli o czym szumią drzewa", Marta Miniewicz
Publikacja zawierająca piękne opisy drzew, które często rosną obok naszych domów, ozdabiają przypałacowe parki czy też tworzą zabytkowe aleje wzdłuż wiejskich dróg. Na terenie powiatu wrocławskiego specjalną ochroną prawną jako pomniki przyrody otoczonych zostało ponad sto dwadzieścia obiektów (drzew, grup drzew i alei), które można podziwiać przemierzając szlaki piesze lub rowerowe, zdobywając szczyt Ślęży czy spacerując leśnymi ścieżkami nad brzegami Bystrzycy  i Odry. W opisy drzew wpleciona jest mitologia grecka i słowiańska, rodzime legendy, a nawet horoskop "drzewny". Podczas rodzinnych spacerów po powiecie wrocławskim można poznać wiele pięknych historii, wystarczy przystanąć i posłuchać, o czym szumią drzewa...


Wydawnictwo VIA NOVA

1.Okolice Wrocławia. Przewodnik dla każdego, Marta MiniewiczTak wiele interesujących miejsc otacza Wrocław, tak wiele dzieje się wokół. Ten przewodnik Was zaskoczy! Znajdziecie w nim propozycje wycieczek pieszych i rowerowych, poznacie prywatne muzea i rezerwaty przyrody, atrakcyjne miejsca do wypoczynku nad wodą i w górach, piękne budowle oraz ich nietuzinkowych właścicieli i fundatorów.
Każdy odkryje tu coś dla siebie, i ludzie młodzi, aktywni, żądni mocnych wrażeń, i ci starsi, spragnieni relaksu. Znajdziecie tu również propozycje rodzinnych wypraw za miasto oraz lokalne legendy zilustrowane przez znaną wrocławską malarkę.Wydawnictwo c2

1. Estrada we Wrocławiu 1945-2000, Tom III, Estrada, twórcy, wykonawcy, festiwale, kabarety, klezmerzy we Wrocławiu 1945-2000 / Bogusław Klimsa, Jerzy Potyrała„ESTRADA we Wrocławiu 1945–2000” z cyklu Bogusław Klimsa prezentuje: „MUZYKA ROZRYWKOWA we Wrocławiu 1945–2000”. Barwne i czarno-białe fotografie. Liczne ilustracje, rysunki (Jerzy Potyrała), faksymile dokumentów, afiszy i plakatów. Liczy 407 stron i waży 2 kg 257g. Opisuje wrocławskie przedsiębiorstwa estradowe, twórców i wykonawców rozrywki, kabarety, estradowe zespoły muzyczne, lokale gastronomiczne miasta i ich muzyków (klezmerzy). Przybliża początki stereofonicznych nagrań studyjnych we wrocławskim radiu, eksperymenty z kwadrofonią oraz kultową audycję STUDIO 202. Odnotowuje powstałe w tym okresie piosenki o Wrocławiu. Cała monografia, na ponad 900-stronach zawiera prawie wszystko co było ważne i czym w tych latach charakteryzowała się rozrywka we Wrocławiu. Autorem wszystkich rysunków jest Jerzy Potyrała.
„Estrada we Wrocławiu 1945-2000” jest trzecim (ostatnim) tomem 3-tomowego wydawnictwa „Muzyka rozrywkowa we Wrocławiu 1945-2000”.


Wydawnictwo: Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza, Ośrodek Pamięć i Przyszłość

1. Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź Grzegorz Czekański red. i oprac.


Książka "Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź" oraz dołączony do niej film są efektem całorocznego projektu kulturalnego Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź realizowanego przez Fundację im. Tymoteusza Karpowicza z Ośrodkiem "Pamięć i Przyszłość". W 2017 roku realizatorzy projektu odwiedzili kilkanaście dolnośląskich miejscowości, w których realizowali badania terenowe, spotykali się z mieszkańcami i gromadzili materiały audiowizualne. Bielawa, Brzeg Dolny, Dzierżoniów, Głogów, Jeszkowice, Kamieniec Wrocławski, Kłodzko, Legnica, Łany, Nowa Ruda, Pieszyce, Rzeczyca, Ścinawa, Świdnica, Świebodzice, Wrocław. W większości z tych miejsc byli wielokrotnie.
Działano nie tylko statycznie, ale również w ruchu: w pociągach Kolei Dolnośląskich, gdzie na wybranych trasach odbywała się zbiórka wspomnień dotyczących powodzi i nagrywano wywiady z pasażerami, zamieniając ich podróże w coś więcej, niż tylko przemieszczanie się pomiędzy stacjami. W 37 filiach Miejskiej Biblioteki we Wrocławiu umieszczono pojemniki na wspomnienia, do których przez wiele tygodni każdy mógł przekazać swoje własne powodziowe „pamiętam, że…”.
Eseje, dziesiątki wspomnień, trzy dzienniki, reportaż, opowiadanie, scenariusz filmowy, wywiad, grafiki, archiwalne zdjęcia, fotoreportaż – tak o powodzi z 1997 r. jeszcze nie opowiadano.


Wydawnictwo "Ośrodek Pamięć i Przyszłość"

1. "Od Landschaftu do krajobrazu. Z pogmatwanych dziejów Śląska", pod red. G. Straucholda, J. Nowosielskiej-Sobel, R. Nowakowskiego"Od Landschaftu do krajobrazu. Z pogmatwanych dziejów Śląska" to najnowsze wydawnictwo Ośrodka "Pamięć i Przyszłość". Autorzy przyjrzeli się śląskim "przestrzeniom", ujmowanym jako rozmaite kategorie ludzkiej aktywności i powiewy historii hulające nad tą krainą. Wydawnictwo EMKA

1. Miasto niebieskich witraży, Anna WawrykowiczW blasku niebieskich witraży katedry w León spotykamy miłość, której bohaterami są Tomasz, polski student architektury i Camino, atrakcyjna 45-letnia nauczycielka języka hiszpańskiego. Ich dwie niezwykłe historie przeplatają się ze sobą, tworząc obraz Hiszpanii, jakiej nie poznamy w przewodnikach turystycznych, czy w czasie wakacji spędzanych na plaży pod palmami
Powieść Miasto niebieskich witraży to niesamowicie intrygująca historia miłości. Autorka niejako przy okazji przybliża nam rzeczywisty obraz Hiszpanii: jej tradycje, kulturę, historię.


2. Wrocław. Wizyta w mieście krasnoludków, Anna WawrykowiczOto wyjątkowy album ukazujący dzień dzisiejszy Wrocławia. Książka przedstawia nowe spojrzenie na miasto o przebogatej historii i nowoczesnej architekturze, miasto które śmiało zaliczyć możemy do światowych stolic kultury i tolerancji, miasto które aspiruje stać się międzynarodowym centrum finansowym i nowych technologii. Na kartach tej książki znajdują się ułożone tematycznie opisy najważniejszych wrocławskich obiektów i wydarzeń. Zostały one zilustrowane wspaniałymi fotografiami.


Wydawnictwo AD REM

1.W Szklarskiej Porębie wszystkie drogi prowadzą do Wlastimilówki pod red. Bożeny DanielskiejW Szklarskiej Porębie ubiegły rok był rokiem Wlastmila Hofmana. Wydana właśnie z tej okazji książka "W Szklarskiej Porębie wszystkie drogi prowadzą do Wlastimilówki" to swoiste kompendium wiedzy o życiu i twórczości artysty w mieście pod Szrenicą.
Wlastimil Hofman w Szklarskiej Porębie mieszkał od 1947 roku i bardzo szybko stał się jej ważną postacią .Artysta był bardzo zżyty z lokalną społecznością, co znajdowało odzwierciedlenie
w jego twórczości.  Namalował wiele portretów i niewielkich obrazków dla mieszkańców. Mieszkańcy Szklarskiej Poręby bywali też modelami artysty – „Pana profesora”, jak go tutaj nazywano. To także sprawia, że wartość sentymentalna obrazów jest nie do przecenienia z uwagi na odręczne dedykacje. To właśnie dzięki nim Hofman jest w Szklarskiej Porębie wciąż obecny. W domach wiszą jego obrazy, a na nich madonny, anioły, święci, ale jak się lepiej przyjrzeć patrzą z tych obrazów mieszkańcy Szklarskiej Poręby, którzy pozowali Hofmanowi.


2. Laboranci u Ducha Gór. Dawne ziołolecznictwo w Karkonoszach i Górach Izerskich, Przemysław WiaterZioła i ich lecznicze wykorzystanie to temat coraz głośniej dyskutowany. A zielarskie, czyli laboranckie tradycje Karkonoszy i Gór Izerskich, mimo że niegdyś tak rozsławiające nasze góry, wciąż pozostają nieco w ukryciu.
Naprzeciw zainteresowaniu nimi wychodzi publikacja Laboranci u Ducha Gór. Stanowi ona poniekąd kontynuację odkrywania tradycji kulturowych regionu, którymi Autor zajął się w wydanej kilka lat temu książce Walonowie u Ducha Gór.
Przemysław Wiater odsłania przed Czytelnikiem tajemnice pochodzenia, właściwości oraz sposoby użytkowania ziół występujących w naszych górach. Prezentuje je przy tym w szerokim kontekście kulturowym i historycznym, skupiając się także na ludowych przekonaniach dawnych mieszkańców Gór Olbrzymich czy podając dawne przepisy na ziołowe medykamenty.
Informacje zawarte w książce czasem wzbudzają zdziwienie, czasem podziw, czasem uśmiech, gdy dowiadujemy się o wierzeniach na temat magiczności niektórych lekarstw czy ich poszczególnych składników. Pamiętajmy jednak, że wszystko dzieje się w Krainie Ducha Gór, w której cuda są przecież możliwe.


3.Miedzianka. Przewodnik po mieście, którego nie ma, Jarosław Szczyżowski, Łukasz MichewiczMiedzianka to takie miejsce, gdzie… czas płynie w drugą stronę. Od tego, co jest, do tego, co było, przez co jej dziejowy koniec okazuje się… jej początkiem. Tutejsza czasoprzestrzeń zakrzywia się, wywołując przejmujący dreszcz, który im dłużej tutaj jesteśmy, tym bardziej czegoś się od nad domaga. Ale czego? Spośród resztek murów słyszymy cichutkie:

– Memento…

Taka właśnie jest emocjonalna opowieść o Miedziance, oddająca osobistą historię doświadczania tego miejsca, odkrywania jego genius loci. Opowieść nietuzinkowa, intrygująca, inna. Dokładnie taka, by stać się przewodnikiem emocjonalnym, z których pierwszy oddajemy właśnie Czytelnikowi do rąk.Akwedukt Oficyna Wydawnicza Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu

1.Listy do Van Gogha, Gabriel Leonard KamińskiWrocławskie wydawnictwo Akwedukt w swojej serii poetyckiej opublikowało tomik wierszy lirycznych Gabriela Leonarda Kamińskiego pt. "Listy do Van Gogha".
Jest to swoisty dialog z oustiderem sztuki malarskiej holenderskim malarzem Van Goghiem. Nawiązując do listów jego brata Theo autor "Jestem, ocalałem", "Pana Swena..." stara się odpowiedzieć na pytanie: "Czy warto być wiernym sobie, swojej drodze twórczej i wolności artystycznej w czasach globalnego chaosu, gdzie pseudosztuka wypiera z rynku tą prawdziwą. Mierność, poprawność polityczna zdobywa sobie coraz więcej zwolenników. Tak zwani artyści piszą coraz częściej pod swoiste zamówienie rynku, oczekiwań krytyków i trendów literackich. Namaszczeni przez gremia krytyków młodzi poeci brylujący po salonach podpisują swoisty "pakt z diabłem". Będą pisać podług nojnowszej mody epatując czytelników pustosłowiem i dekadencką manierą. Nie ma mistrzów, są tylko rzemieślnicy z tytułami magistrów "sztuk wszelakich".


Towarzystwo Ziemi Głogowskiej

1. Stare Miasto w Głogowie – 30 lat odbudowy 1987-2017, A. Bok, D. A. Czaja, W. Maciuszczak, E. Wojtowicz, D. Wojtowicz
Album opracowany przez TZG składa się z dwóch głównych części: opisowej oraz fotograficznej. Część pierwszą, do której wstęp napisał Prezydent Głogowa Rafaela Rokaszewicza, stworzył zespół autorów: Antoni Bok, Dariusz A. Czaja, Wiesław Maciuszczak oraz Edyta i Dariusz Wojtowicz.

-W tej części znajdziemy szereg rozdziałów opisujących dzieje głogowskiej starówki: Początek, trwanie, zagłada, Czas zagłady: postscriptum, Czas architektów, Czas odbudowy, Pamięć przeszłości i nowa tożsamość, Bilans i zamierzenia oraz Orędownicy odbudowy Starego Miasta – mówi Dariusz Czaja Wiceprezes TZG.

Część drugą publikacji stanowią fotografie, przedstawiające głogowskie Stare Miasto w 2017 roku, które wykonali lokalni fotografowie: Paweł Dudzicki, Piotr Michalski, Dariusz Mikołajewicz, Michał Turczynowicz oraz Tomasz Wadas.

Album wykonany jest w twardej oprawie, formatu A4 i posiadający ponad 100 stron. Jego premier odbędzie się 29 października w Sali Rajców o godz. 17 podczas obchodów 30-lecia odbudowy Starego Miasta w Głogowie. Publikację będzie można również nabyć w siedzibie TZG i w bibliotece PWSZ oraz w głogowskich księgarniach i salonikach prasowych.Wydawnictwo GISSA

1. Rośliny chronione Sudetów, Wojciech GiżaFormat A5, oprawa miękka, liczba stron: 208. Opisano w niej 167 gatunków roślin chronionych stwierdzonych obecnie na obszarze Sudetów, Pogórza Zachodniosudeckiego i Przedgórza Sudeckiego. Książka bardzo starannie wydana, pod względem merytorycznym i estetycznym oraz napisana lekkim językiem. W opisie każdego gatunku znajdziecie Państwo informacje dotyczące jego ochrony, zagrożeń i ekologii, istotne cechy taksonomiczne do rozpoznawania w terenie oraz najbardziej rozbudowane, interesujące informacje z zakresu biologii i nauk pokrewnych, m. in. etnobotaniki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz