Nagroda Silesiana - nominacje




WROCŁAWSKIE WYDAWNICTWO EMKA


1. Maciej Łagiewski - Wrocław. Podróż przez wieki. Ludzie, miejsca, wydarzenia





Napisana przez obecnego dyrektora Muzeum Miejskiego opowieść o Wrocławiu: ludziach związanych z tym miastem, ciekawych  miejscach i wydarzeniach, których areną był Wrocław. Znajdziecie tu informacje z dziedziny historii, sportu, kultury, medycyny, a nawet kosmetologii! Opisy uzupełniają fotografie historyczne, ryciny i reprodukcje obrazów.   



2. Maciej Łagiewski - Wrocław. Wędrówka przez wieki. Ludzie, miejsca, wydarzenia









Zbiór wybranych artykułów o tematyce historycznej, które ukazywały się na łamach ,,Gazety Wrocławskiej” w latach 2012-2016, podzielonych na 3 części: ludzie, miejsca, wydarzenia. Tekst uzupełniają zdjęcia historyczne i współczesne.
 

3. Walter Eberhard Loch, przełożył i zaadaptował Stefan Kiedroń - Legendy Zamków Dolnego Śląska




Napisane przez pochodzącego z Wrocławia malarza opowieści i podania związane ze słynnymi dolnośląskimi zamkami, takimi jak Chojnik, Homole, Niesytno. W dziesięciu rozdziałach zostały opisane najsłynniejsze legendy dotyczące tych i  innych zamków. Książka zawiera oryginalne ilustracje wykonane przez Waltera Locha. 


4.  Mariola Jarocka – Poznaj z nami Wrocław


Przewodnik po Wrocławiu, w którym po swoim mieście czytelnika oprowadzają Bartek i Hania, rodzeństwo w wieku 3 lat. Do książki dołączone są naklejki, które należy przykleić w odpowiednich miejscach. Krótki tekst, bogate ilustracje autorstwa Elisabeth Clover i mapki poglądowe sprawiają, że jest to książka w sam raz dla dziecięcego czytelnika.

STOWARZYSZENIE TUITAM 


1. Marta Miniewicz, Justyna Rapacz – Powiat Wrocławski dla dzieci – podania i legendy



Zbiór legend pochodzących z Wrocławia i okolic. Każda opowieść kończy się zadaniem do wykonania dla dzieci oraz krótkimi informacjami geograficznymi lub historycznymi na temat poruszony w legendzie. Podaniom towarzyszą ilustracje Pauliny Mager. 

AD REM 
 
1. Tamara Włodarczyk, Ignacy Einhorn – Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku. Region wałbrzyski



Opowieść  o powojennym świecie żydowskim, którego już nie ma, a który w latach 40. i 50. XX wieku był ewenementem na skalę ogólnopolską. Autorzy oddają głos swoim bohaterom, wykorzystując ich wspomnienia oraz relacje publikowane na łamach prasy żydowskiej. Warto wspomnieć, że Ignacy Einhorn jest jednym z niewielu ludzi, którzy pamiętają specyfikę dolnośląskiego życia żydowskiego, natomiast Tamara Włodarczyk od 20 lat zajmuje się badaniem lokalnej historii żydowskiej. Książka jest podzielona na rozdziały, każdy rozdział opisuje życie w innym mieście Dolnego Śląska. Tekst uzupełniają fotografie historyczne i współczesne, słownik i krótka bibliografia.


2. Sandra Nejranowska – Góry, jakich świat nie widział 

  
Zbiór opowieści o Górach Olbrzymich, opowieści, które bardziej “się napisały” niż zostały napisane. Część z nich oparta jest na dawnych podaniach, jednak oglądanych na nowo, z perspektywy dotąd nieznanej, a część urodziła się samoistnie, wyszeptana przez karkonoski wiatr i tylko przez Autorkę zapisana. Baśniowa przyroda, historyczne zdarzenia, nadprzyrodzone zjawiska, legendarne postacie z Duchem Gór na czele tworzą mieszankę pełną czaru, grozy i niedopowiedzeń. Bo Karkonosze, choć niewysokie, to owiane osobliwą tajemnicą, inaczej pisać o sobie nie pozwalają. Ilustracje Andrzeja Boja Wojtowicza.


3. Jarosław Szczyżowski – Taniec na Uranie. Z Kowar do kopalni ,,Podgórze”


Przewodnik emocjonalny. Jest to opracowanie bardzo subiektywne, w którym autor zawarł swoje przemyślenia i spostrzeżenia dotyczące spraw związanych z wydobywaniem w okresie powojennym rud uranu. W książce wykorzystano także wspomnienia pracowników kopalni. „Taniec na Uranie” to publikacja, w której autor obala wiele mitów. 


WIELKA IZERA 


1. Marcin Wawrzyńczak, Ullrich Junker, Jowita Selewska – Michelsbaude. Historia nieistniejącej izerskiej gospody



Opowieść o dawnej izerskiej gospodzie, próba zarysowania historii i fenomenu już nieistniejącej ,,budy” górskiej o nazwie Michelsbaude, działającej przez ok. 100 lat pod Cichą Równią w Górach Izerskich. Jest to próba opisania miejsca nierozłącznie związanego z dawną historią Gór Izerskich i mało obecnego we współczesnej regionalnej historiografii. Portret Michelsbaude obejmuje geografię, architekturę, otoczenie, ludzi, życie codzienne, tropy literackie, kulturę duchową i materialną. Książka jest podzielona na rozdziały, w każdym autorzy skupiają się na innym aspekcie historii Michelsbaude. Tekst uzupełniają ryciny, zdjęcia historyczne i współczesne, mapy, a także indeks nazw oraz indeks postaci historycznych i literackich związanych z gospodą.  
  

ASIA-PRESS



1. Joanna Lamparska – Ten dom ma tajemnicę






Kolejna książka z serii ,,Przewodnik inny niż wszystkie”, opowiadająca o skarbach i sekretach Dolnego Śląska Każdy rozdział opowiada o kolejnej tajemnicy związanej z pałacem, zamkiem, dworem lub innym miejscem Dolnego Śląska. Czytelnik poznaje dzieje bezcennych kolekcji, a także odkrywa historię i sekrety dworów i wiekowych domów. Fascynująca podróż po Dolnym Śląsku. Opisy uzupełniają historyczne i współczesne zdjęcia. Pod koniec każdego rozdziału znajdują się informacje adresowe o danym miejscu oraz informacje geograficzne i historyczne. Na końcu wybrana bibliografia. 





OŚRODEK ,,PAMIĘĆ I PRZYSZŁOŚĆ”

1. Alicja Zawisza – Do nich przyszła Polska


Wspomnienia Polaków mieszkających we Wrocławiu – Polonii wrocławskiej, obejmujące czas od końca XIX wieku do lat 60. i 70. XX w. Wrocław (i codzienne życie w tym mieście) jest głównym bohaterem tych historii - miasto niemieckie, Wrocław w czasie II wojny światowej (Festung Breslau) i powojenny polski Wrocław. Każdy rozdział to wspomnienia innej osoby. Książka zawiera również objaśnienia dotyczące polskich organizacji, instytucji, czasopism oraz ważniejszych wydarzeń, pomocne w zrozumieniu treści.
OVO

1. Artur Marino – Na Wołyniu skończył się świat




Opowieść o skomplikowanych i bolesnych relacjach polsko-ukraińskich, oparta na relacjach, dokumentach i opowieściach świadków, ze szczególnym uwzględnieniem zbrodni wołyńskiej. Książka zawiera bogatą bibliografię.


2. Jakub Krajewski, Alicja Kocurek – Magiczna harfa.  Legendy irlandzkie





Zbiór dwunastu irlandzkich legend o dzielnych rycerzach, groźnych druidach, przebiegłych skrzatach i pięknych księżniczkach zamieszkujących magiczną i tajemniczą Zieloną Wyspę. Opowieści uzupełniają ilustracje.
 
NORTOM



1. Jolanta Mazur – Pan Dziecko





Historia życia z autystycznym synem opowiedziana z perspektywy jego matki. Książka zawiera krótką bibliografię dotyczącą autyzmu.



                           AKWEDUKT
 
  1. Salomea Kapuścińska – Nad nikim nie mam władzy



Wybór poezji największej, obok Marianny Bocian, poetki dolnośląskiej II poł. XX w. W książce znalazły się wiersze pochodzące zarówno z opublikowanych tomików, jak i autorskich manuskryptów. 



2. Gabriel Leonard Kamiński – Wilno odnalezione



Zbiór wierszy, których głównym tematem jest Wilno. Książka zawiera również fotografie historyczne i reprodukcje obrazów, skorowidz nazwisk i ilustracji.
 

MAMIKO


1. Jakub Tabaczek – Czytajcie, co jest wam pisane 




Opowiadania, które według Karola Maliszewskiego są mocne i wyraziste, z domieszką szaleństwa, groteski i absurdu, a realizm staje się w nich własnym przeciwieństwem. 




2. Paweł Stelmach – Setki oceanów


Pawłowi Stelmachowi udała się misja niemożliwa, czyli pożenienie ze sobą Palahniuka i Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej - gruba akcja z bronią w ręku rozpływa się tu we wzruszeniu i namacalnej prawdzie o świecie. Szaleni bohaterowie - prawnik, rozmawiający ze zmarłą żoną, ksiądz misjonarz, handlarz bronią i dziewczyna, której nie da się zabić - gotowi są na wszystko. W tej podróży nie może Was zabraknąć, choć bilet jest tylko w jedną stronę, bo po tej prozie nic już nie pozostanie takie samo.

3. Alicja Mielcarek - Pępowina 

 
Bohaterka książki wraca do rodzinnego miasteczka - Nowej Rudy, aby nabrać dystansu do codzienności. Zaczyna z nową wrażliwością patrzeć na miejsca, pozornie doskonale jej znane i oswojone. ,,Pępowina" to opowieść o małym miasteczku, spokojnym, ale pełnym wspomnień, miasteczku kobiecych historii, tętniącym tragediami i radościami, zwyczajnym i niezwykłym jednocześnie.

4. Justyna Nawrocka – Paragon 



Lata 90., wojewódzkie miasto na południu Polski. W oparach smogu na pogórniczych zapadliskach włóczą się subkulturowe bandy. Główna bohaterka książki, dziewczyna z dobrego liceum, gnana ciekawością, wyrusza w swoją prywatną podróż w głąb miasta, zatapiając się w mroku i delirycznym, punkowym podziemiu.

PRESSFORUM S.C. POLANICA-ZDRÓJ


1. Zbigniew Franczukowski – Ponad 344 atrakcje Ziemi Kłodzkiej i czeskiego pogranicza
  

Nowa edycja przewodnika, uzupełniona o kolejne atrakcje Ziemi Kłodzkiej i jej najbliższej, polskiej okolicy. Książka opisuje także atrakcyjne obiekty w Czechach, położone na terenie przygranicznych obszarów turystycznych. Zawiera zdjęcia historyczne i współczesne.


2. Marcin Dziedzic, Waldemar Zieliński – Leksykon fotografów Ziemi Kłodzkiej 1839-1945


Leksykon fotografów działających na terenie Kłodzka i okolic w XIX i XX w. Tekst uzupełniają ilustracje, spis literatury i wykorzystanych źródeł.

  3. Robert Duma – Gorzanów na dawnych pocztówkach



Album z reprodukcjami dawnych pocztówek, których bohaterem jest Gorzanów.
 

WROCŁAWSKI DOM WYDAWNICZY

1. Anna Kurek-Perzyńska, Marek Perzyński – Skarby powiatu wołowskiego

Album edukacyjny opowiadający o zabytkach i atrakcjach znajdujących się na terenie powiatu wołowskiego. Tekstowi towarzyszą zdjęcia współczesne.


TOPORZEŁ


1. Prentice Mulford – Przeciw śmierci; Moc ducha, moc życia; Niewyzyskane siły życia; Źródło twojej siły



Zbiory esejów na tematy duchowe i metafizyczne, zawierające również refleksje o kulturze i cywilizacji autorstwa nowożytnego humanisty i samouka. 



VIA NOVA

1. Krzysztof Ruchniewicz, Marek Zybura (wybór i opracowanie) - Orbis Wratislaviae. Wrocław w relacjach dawnych i współczesnych


Zbiór opowieści i refleksji, których bohaterem jest Wrocław wywołujący różne emocje i wrażenia,  Wrocław w wielu odsłonach, różnorodny tak samo jak różni byli ludzie, którzy o nim pisali. Książka zawiera zdjęcia współczesne i historyczne, wykaz źródeł i indeks osób.  

2. Agnieszka Patała – Pod znakiem świętego Sebalda. Rola Norymbergi w kształtowaniu późnogotyckiego malarstwa tablicowego na Śląsku 


Książka koncentruje się na wieloaspektowym przedstawieniu roli Norymbergi w kształtowaniu późnogotyckiego malarstwa tablicowego na Śląsku w latach 1440–1520. Opracowanie opisuje skalę tego zjawiska, przestrzeń i okoliczności, w których dochodziło do wspomnianej artystycznej i kulturowej wymiany, a także grupy społeczne i zawodowe za nią odpowiedzialne, wreszcie szereg mikrozjawisk związanych z życiem społecznym, religijnym, artystycznym i gospodarczym na Śląsku oraz w Norymberdze, mogących warunkować wybory twórców i zleceniodawców. Książka zawiera kolorowe i czarno-białe ilustracje, bibliografię, spis ilustracji, indeks osób i miejscowości.

3. Rafał Eysymontt, Stanisław Klimek – Miasta Dolnego Śląska na fotografii lotniczej


Wybór fotografii ponad 50 miast dolnośląskich, wykonanych przez Stanisława Klimka, zestawiony został z fotografiami lotniczymi sprzed II wojny światowej ze zbiorów Instytutu Herdera w Marburgu (współwydawcy albumu). Każdemu tekstowi opisującemu dane miasto towarzyszą zdjęcia.



PAPERBACK



1. Tomasz Duszyński, Monika Łukasik-Duszyńska – Legendy ziemi strzelińskiej






Legendy, podania i anegdoty dotyczące ziemi strzelińskiej i wzbogacone komentarzem. Większość z opowieści opracowana została na nowo, wiele przywrócono pamięci w ich oryginalnej formie. Album  zabiera czytelnika w fascynującą podróż po tajemniczych zakątkach ziemi strzelińskiej, która budziła zainteresowanie nawet sławnych braci Grimm. Tekst uzupełniają zdjęcia historyczne i współczesne.


C2


1. Bogusław Klimsa – Muzyka rozrywkowa we Wrocławiu 1945-2000. Jazz, rock, estrada (3 tomy)





Historia muzyki rozrywkowej we Wrocławiu – słynni twórcy, wykonawcy, festiwale i inne wydarzenia. Książka zawiera ilustracje kolorowe i biało-czarne oraz indeks nazwisk.


 AMALTEA


1. Vladimir Macura - Guwernantka





Powieść osadzona w latach 40. XIX wieku, opowiadająca o losach znanego czeskiego poety i filologa, Františka Ladislava Čelakovský’ego (pierwszego profesora literatury słowiańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim) i jego świeżo poślubionej żony, młodszej o kilkanaście lat Antonii. ,,Guwernantka” to liryczno-gorzki dwugłos kobiety i mężczyzny, ogarniętych przez zupełnie odmienne, ale równie silne namiętności i tęsknoty. Powieść Macury to również kunsztownie dopracowany portret dziewiętnastowiecznego Wrocławia.


TOWARZYSTWO ZIEMI GŁOGOWSKIEJ



1. Anna Płocha – Korzenie piórem pisane. Potomnym opowiedziane





Album opowiadający o losach Dalkowa i okolicznych miejscowości w okresie przed i po II wojnie światowej. Książka powstała na podstawie źródeł historycznych i opowieści mieszkańców. Tekst uzupełniają zdjęcia historyczne i współczesne.



2. Antoni Bok – Trasy rowerowe w okolicach Głogowa


Przewodnik zawiera, oprócz informacji ogólnych, szczegółowe opisy 25 tras. Łącznie stanowią one spójny system, będący autorską propozycją, jak w optymalny sposób przemierzać i poznawać okolice Głogowa, korzystając z roweru. Opisom wycieczek i znajdujących się przy trasach atrakcji towarzyszą mapki i liczne ilustracje oraz indeks.
 

AD FONTES AGENCJA WYDAWNICZA

1. Jarosław Danielak, Sylwia Szostek-Danielak – Moofie i legenda Złotego Pociągu



W naklejance „Moofie i legenda Złotego Pociągu” wesoły muflon – zapalony podróżnik i poszukiwacz przygód – przybliża młodemu czytelnikowi atrakcje turystyczne Dolnego Śląska. Książeczka ma charakter detektywistyczno-szpiegowski. Moofie, podążając wraz z czytelnikiem śladami legendy Złotego Pociągu, wędruje od strony do strony, od miejsca do miejsca. Na każdej stronie wśród szyfrów, zadań z naklejkami, łamigłówek i rebusów ukryta jest wskazówka, której odnalezienie pozwala odsłonić następny fragment tajemniczej zagadki tego pociągu widmo i przenieść się na kolejną stronę.


EBOOKI.COM.PL

1. Mateusz Goliński, Arkadiusz Muła, Tomasz Przerwa – Stolica na pograniczach. Dzieje miasta  Jawora (do 1945 r.)

 
Historia Jawora, pierwszej stolicy księstwa świdnicko-jaworskiego, od jego powstania aż do 1945 r. Zawiera ilustracje i indeks. 

2. Joanna Nowosielska-Sobel, Przemysław Wiszewski – Nad rzeką, wśród wzgórz. Dzieje gminy Żukowice

 
Historia gminy Żukowice od początków osadnictwa na tych terenach aż do 1945 r. Zawiera ilustracje i indeks.

3. Joanna Nowosielska-Sobel, Przemysław Wiszewski, Grzegorz Strauchold – Gmina Żukowice. Atlas materiałów i źródeł historycznych

 
Gmina Żukowice i jej okolice – historia od  początków XIX wieku. Zawiera mapy historyczne i współczesne.

4. Joanna Nowosielska-Sobel, Przemysław Wiszewski, Grzegorz Strauchold – Jawor. Atlas materiałów i źródeł historycznych

 
Jawor i jego okolice – historia od  początków XIX wieku. Zawiera mapy historyczne i współczesne.

5. Joanna Nowosielska-Sobel, Przemysław Wiszewski, Grzegorz Strauchold – Gmina Kostomłoty. Atlas materiałów i źródeł historycznych

 
Historia Kostomłotów i okolic od XIII do XX wieku. Zawiera mapy historyczne i współczesne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz