Nagroda Silesiana 2017 - nominacje

Wydawnictwo eMKa

1. Wrocław? Ciekawe dlaczego? Arkadiusz Forster"Przyjechałem do Wrocławia, a miasto od razu urzekło mnie swoją urodą, mimo widocznych wciąż jeszcze gruzów. Od razu poczułem się tu fantastycznie, widziałem wspaniałe teatry, z Laboratorium Grotowskiego na czele, operę, operetkę, pantomimę Henryka Tomaszewskiego, życie literackie, kulturalne, sport."
Jan MiodekMuzeum Miejskie Wrocławia

1. Śląsk starożytny i średniowieczny pod red. dr hab. Macieja Trzcińskiego
Wystawa "Śląsk starożytny i średniowieczny" stworzona została w tradycyjny sposób. Jej niewątpliwym walorem jest możliwość obcowania z bardzo różnorodną kategorią wybranych zabytków archeologicznych, których na wystawie jest przeszło dwa tysiące. Ekspozycja, zajmująca trzy pietra południowego skrzydła wrocławskiego Arsenału, powstawała sukcesywnie w latach 2003-2005 .
Bardzo szeroki chronologicznie ale i terytorialnie zakres wystawy postawił przed ich autorami trudne wyzwanie, które wiązało się ze stworzeniem syntetycznej narracji ilustrującej złożony proces rozwijającego się na terenach Śląska osadnictwa.2. Andrzej Heidrich. Malarz polskich banknotów, Marzena SmolakZe wstępu: "Andrzej Heidrich to jedyny w Polsce artysta, którego dzieła znają wszyscy. Choć nie wszyscy wiedzą, kto jest ich autorem. Mowa tu o polskich banknotach, które projektuje nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat. W 1975 roku został wprowadzony do obiegu pierwszy banknot jego autorstwa: 500 złotych z Tadeuszem Kościuszką. Zapoczątkował serię Wielkich Polaków, będącą w obiegu do 1996 roku, zamienioną następnie po denominacji w 1995 roku na Władców Polski. Banknoty projektowane przez Andrzeja Heidricha to jedne z piękniejszych na świecie, nowoczesnych i świetnie zabezpieczonych papierowych pieniędzy".3. Arcydzieła malarstwa z Galerii Narodowej w Berlinie. Kolekcja Joachima Wagenera (katalog towarzyszący wystawie)Ze wstępu: " Z nadejściem XIX wieku zbieranie dzieł sztuki i zabytków stało się w Europie w niemal każdym kraju obowiązkiem narodowym. Było to zgodne z myślą edukacyjną oświecenia, propagującą nowe wzory kolekcjonerstwa i muzealnictwa, rozumiane jako służba narodowi. Tak było w kolekcjonerstwie polskim, francuskim czy niemieckim, gdzie zamożni mieszczanie i właściciele ziemscy tworzyli publiczne "świątynie sztuki", przyszłe muzea. Organizowali wystawy, pomagali w kształceniu i działalności artystycznej, tworzyli prywatne zbiory z zakresu malarstwa i rzeźby, często udostępniając je szerokim masom społeczeństwa. Do takich mecenasów sztuki należał w pierwszej połowie XIX stulecia berliński bankier i konsul Joachim Heinrich Wilhelm Wagener (1782-1861)".Wydawnictwo Afera

1. Niedoparki na zawsze, Pavel Šrut, Galina Miklínová

Jak wiadomo, niedoparki to (mniej lub bardziej) sympatyczne osobniki, żywiące się naszymi skarpetkami. Zawsze biorą tylko jedną, zostawiając nam drugą – nie do pary. W dwóch wcześniejszych tomach sagi mieliście okazję poznać ich burzliwe losy. Co się wydarzy w trzecim? Po przygodach w Afryce wracamy do Pragi. Mieszkańcy stolicy Czech są w niebezpieczeństwie – ich skarpetki zostały zaatakowane przez tajemniczych Rozpruwaczy. Dlaczego ten dziwny gatunek niedoparków nie zjada skarpetek, tylko je rozpruwa? Kim jest mroczny Sam-Cień? Hihlik i jego przyjaciele dotarli bezpiecznie z Afryki do domu. Ale spokój nie może trwać zbyt długo, skoro ich śladem podąża Kudła Dederon. Czy znów zostanie szefem gangu Kojotów? W książce Niedoparki na zawsze czytelnicy znajdą mnóstwo emocji i humoru, a także odpowiedzi na powyższe pytania. Oczywiście najwięcej pytań o sprawy nieodgadnione zadają dzieci. I naukowcy. Jednak profesor Kędziorek i magister Miklikowa po latach badań nad życiem niedoparków zrozumieją, że są na świecie tajemnice i pytania, które muszą pozostać bez odpowiedzi… Na zawsze.

Niedoparki na zawsze to część zamykająca najpopularniejszą czeską trylogię dla dzieci ostatnich lat. Dwie poprzednie Niedoparki i Niedoparki powracają podbiły serca także polskich czytelników. W październiku 2016 do czeskich kin wchodzi pełnometrażowy animowany film 3D na podstawie książkowych przygód pożeraczy skarpet. 


Wydawnictwo c2

1. Rock we Wrocławiu 1959-2000, Bogusław Klimsa


Wyjątkowe, dwu-częściowe wydawnictwo stanowiące komplet.
KSIĄŻKA – bogato ilustrowana, prezentująca historię wrocławskiego ROCK-a od jego początków 1959 do roku 2000. A w niej: 11 rozdziałów, prezentacja wszystkich zespołów, muzyków oraz artystów związanych z miastem. Kluby muzyczne, historię wytwarzania pierwszych gitar i wzmacniaczy, gitarowy rekord, ciekawostki , anegdoty, indeks nazwisk.
FOLDER – prezentuje prace plastyczne kilku wrocławskich artystów.


Towarzystwo Ziemi Głogowskiej

1. Poli i Stasia wędrówki po Głogowie. Przewodnik dla dzieci, Dariusz Andrzej Czaja, Aneta Steciąg


„Poli i Stasia wędrówki po Głogowie – Przewodnik dla dzieci” to kolejna publikacja Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. Książeczka skierowana jest dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Bohaterami Przewodnika są Pola i Staś, którzy oprowadzają młodego czytelnika po najważniejszych miejscach Starego Miasta i Śródmieścia w Głogowie. Odbywa się to w porządku chronologicznym: od powstania grodu na prawobrzeżnej wyspie, poprzez kolejne zabytkowe przystanki, a kończy widokiem na całe miasto z tarasu widokowego wieży ratuszowej. Wydawnictwo VIA NOVA

1.Niezwykła codzienność. Ulice i place Wrocławia na dawnej pocztówce, Mariusz KotkowskiW albumie przygotowanym przez wydawnictwo Via Nova znalazło się 365 pocztówek przedstawiających ulice i place Wrocławia na początku XX w. Materiał ilustracyjny został podzielony na 7 rozdziałów zgodnie z obowiązującym w tamtym okresie podziałem miasta. Czytelnik, spacer ulicami Wrocławia rozpocznie na Starym Mieście, a zakończy na wydzielonym na początku XX w. z Przedmieścia Południowego - Przedmieściu Strzelińskim. Dzięki wieloletnim poszukiwaniom kolekcjonerskim autora, wykorzystaniu zbiorów prywatnych kolekcjonerów oraz instytucji w książce znajdzie się wiele unikatowych także dotychczas niepublikowanych pocztówek z ulicami i placami. Dodatkowym walorem albumu są znajdujące się pod ilustracjami wyczerpujące podpisy, które są wynikiem długotrwałej kwerendy przeprowadzonej w bibliotekach i archiwach. Autor dokładnie przybliża historię poszczególnych ulic, dzieje poszczególnych kamienic oraz opisuje zastaną na pocztówkach tytułową "codzienność". Dzięki tym zabiegom czytelnik będzie mógł stworzyć sobie obraz ówczesnego Wrocławia.Muzeum Ślężańskie

1. Ślęża. Oświecenie, Romantyzm, Biedermeier. Sobótka i Góra Sobotnia (Zobtenberg) w opisach i dyskusjach od 1780 do 1860, Natalia Żarska, Wojciech KunickiTekst z okładki: "Wielka ojczyzna jest ojcem, mała - matką. Ziemia ślężańska jest regionem historycznie, krajobrazowo i kulturalnie bardzo ważnym. Ślęża była i pozostaje wciąż widocznym znakiem uczoności, pobożności, odpoczynku, wędrówek, przybierając rozmaite znaczenia w tekstach, które o niej, dla niej i wokół niej w ciągu setek lat powstawały...".


Wydawnictwo MaMiKo

1. Coś pomiędzy, Piotr Woźniak


Piotr Woźniak, rocznik 1976, na stałe mieszka w Ostroszowicach. Publikował w Odrze, Cegle, lokalnej prasie. Laureat kilku turniejów poetyckich. Związany z Bielawskim klubem literackim „Pozytywka”. Miłośnik psów, gór i otwartych przestrzeni. Wiersze pisze, bo nie potrafi tego nie robić. 


2. Saudade, Marta Kucharska


Marta Kucharska – do tej pory prozę i poezję publikowała m.in. w Odrze, Toposie, Twórczości, Akcencie, Ricie Baum, Wyspie, Latarni Morskiej, internetowej stronie Biura Literackiego. Finalistka jednego z Połowów organizowanego przez Biuro Literackie, wyróżniona drugą nagrodą w konkursie TVP 2 „Dolina kreatywna”. Wydała do tej pory zbiór opowiadań „Kino objazdowe” i tomik wierszy „Abisynia”, nagrodzony 2 nagrodą w ogólnopolskim konkursie Złoty Środek Poezji za debiut poetycki. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. 


3. Garda, Sylwester Gołąb


Sylwester Gołąb - ur. w 1980 r. w Kamiennej Górze. Mieszka w Stavanger w Norwegii. Wiersze publikował w polskiej oraz w norweskiej prasie literackiej. Garda jest jego pierwszym tomikiem poetyckim. 


Wydawnictwo Toporzeł

1. Darczyńca i dłoń biorąca, Peter Sloterdijk


Aktywna podatkowo część społeczeństwa docenia walory życia zbiorowego, i powinna mieć poczucie suwerenności. Ci płatnicy netto podatków, którzy w nowoczesnych społecznościach stanowią około 1/4 gospodarstw domowych, są w istocie darczyńcami. Finansują oni bierną resztę społeczeństwa, włącznie z aparatem państwowym i patologią korupcyjną. Tych, którzy tworzą bogactwo, szarańcza fiskalna za pomocą automatyzmu podatków degraduje do roli niewolnika i dłużnika. Natomiast z tej części społeczności, która odsuwa się od twórczych działań, fiskus czyni wiernych klakierów systemu karmienia pasożytów. Systemy fiskalny i~beneficjenci redystrybucji wspierają się, w równym stopniu traktując zrabowane bogactwo jako bezimienną masę budżetową bez odcisków palców darczyńców.
Stąd tak łatwo można frymarczyć życiem zbiorowym.Gabriel Leonard Kamiński

1. Jestem, ocalałem, Gabriel Leonard Kamiński


Tom prozy poetyckiej, który jest ósmą publikacją autora związaną z Wrocławiem. Gabriel Kamiński opisuje w niej dwie powiązane ze sobą biografie – swoją i kolegi ze szkolnej ławki. Ich drogi się rozeszły, lecz to, co przeżyli: dorastanie i dojrzewanie, oraz ich późniejsze życiowe losy związały ich z dzielnicą Wrocławia – Grabiszynkiem, i resztą miasta. Jest to poetycka opowieść będąca rozliczeniem z dzieciństwem, młodością i dorosłością autora oraz jego alter ego – kolegi ze Szkoły Podstawowej nr 82. Autor dojrzewał w rodzinie inteligenckiej, kolega w typowo robotniczej. Te dwa synchroniczne światy to przecinały się, to wykluczały. Zamierzeniem Kamińskiego było pokazanie, na ile związki jego i kolegi z danym miejscem życia, z warunkami dorastania, możliwościami kształtowani własnego spojrzenia na ludzi i świat zdeterminowały ich późniejsze poczynania. Książka będąca rodzajem opus vitae jest zapisem historycznej prawdy i doświadczenia przeżytego na własnej skórze.Ośrodek "Pamięć i Przyszłość"

1. Wrocław 1945-2016 - wystawa w Centrum Historii Zajezdnia


"W tak ważnym dla Wrocławia roku, w którym nasze miasto nosi tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, zyskujemy szczególne miejsce: Centrum Historii Zajezdnia przy ulicy Grabiszyńskiej - miejsce nowoczesnych wystaw, projektów edukacyjnych i wydarzeń związanych z najnowszą historią naszego miasta i regionu...".Wrocławskie Wydawnictwo EMKA

1. Miasto niebieskich witraży, Anna Wawrykowicz


W blasku niebieskich witraży katedry w León spotykamy miłość, której bohaterami są Tomasz, polski student architektury i Camino, atrakcyjna 45-letnia nauczycielka języka hiszpańskiego. Ich dwie niezwykłe historie przeplatają się ze sobą, tworząc obraz Hiszpanii, jakiej nie poznamy w przewodnikach turystycznych, czy w czasie wakacji spędzanych na plaży pod palmami
Powieść Miasto niebieskich witraży to niesamowicie intrygująca historia miłości. Autorka niejako przy okazji przybliża nam rzeczywisty obraz Hiszpanii: jej tradycje, kulturę, historię.


Wydawnictwo AD REM

1. Skarby drzewa, Małgorzata Lutowska


Skarby drzewa to powieść o tym, jak trójka młodych ludzi przez przypadek zostaje wciągnięta w fascynującą przygodę poszukiwania zaginionego skarbu. Czy znajdą tajemniczą, książęcą szkatułę, przekazywaną przez wieki z rąk do rąk? Jaki jest prawdziwy cel gry, którą podjęli? I czym są skarby drzewa? Kolejna książka Małgorzaty Lutowskiej uświadamia, że zarówno na młodego, jak i dojrzałego Czytelnika czeka w okolicy mnóstwo niesamowitych przygód odkrywania wielkich tajemnic…


2. Tajemnice, zagadki, zakamarki Doliny Pałaców i okolic, Cezary Wiklik


Publikacja doskonała dla wszystkich regionalistów. Historia zamków i pałaców powstających od XII w. w południowo-zachodnim skrawku współczesnej Polski opowiedziana została przez pryzmat losów ludzi, którzy je budowali, zdobywali, tracili. I poprzez okoliczności, w jakich to wszystko się działo…
Publikacja jest bogato ilustrowana kolorowymi fotografiami.


3(a). Gniazdo żmij. Rzecz o laborantach z Karkonoszy, Magdalena Woźniak
/Książka z serii „Z Biblioteki Ducha Gór”/


O diable ryfejskim krążyły najróżniejsze wieści. Zwłaszcza wśród karkonoskich zielarzy. To przecież oni podbierali z jego górskiego ogrodu najcenniejsze zioła do wyrobu swoich słynnych leków. W Karpaczu mieli też swój cech – elitarną grupę specjalistów, do której wstęp kosztował trudny egzamin sprawdzający wiedzę i umiejętności. Któż nie marzył o wstąpieniu do niego?! Grymasili lekarze…, im nie po drodze było z laborantami… Intryga, młodzieńcza miłość, zielarskie tajemnice… Gniazdo Żmij Magdaleny Woźniak łączy je wszystkie w fascynującą opowieść o karkonoskich laborantach.


3(b). Mgła. W powojennej Jeleniej Górze..., Leszek Żuk
/Książka z serii „Z Biblioteki Ducha Gór”/


Jelenia Góra tuż po zakończeniu II wojny światowej. Każdy w mieście słyszał kiedyś od kogoś, że gdzieś ukryty jest jakiś skarb… Wszak Niemcy wyjeżdżali stąd w pośpiechu, w nadziei, że jeszcze wrócą, odkopią i odzyskają… Pieniądze? Dzieła sztuki? Tajne dokumenty? W tej atmosferze, pod znanym Grzybkiem na Wzgórzu Krzywoustego w Jeleniej Górze znalezione są zwłoki pewnego historyka sztuki. Spadł? Ktoś go zrzucił? Co tutaj robił? Na trop wpada funkcjonariusz miejscowej milicji. Elektryzujący kryminał Mgła Leszka Żuka z finezją i znawstwem prowadzi przez meandry uliczek i piwnice ludzkiej duszy. 


3(c). Anatomia Nadczłowieka. Przewodnik dla początkujących, Konrad Jaskólski
/Książka z serii "Z Biblioteki Ducha Gór"/


Duch Gór… To regionalna atrakcja, po prawdzie tajemnica, ostatecznie metafora… Metafora czego? Młody chłopak wyjeżdża z Karpacza szukać pracy w Londynie. Marzy o prędkim powrocie do domu. Życie płata mu jednak figle… Zamiast powrotu trafia do Auckland na Nowej Zelandii czy do Hongkongu. W drodze spotyka Jego – Ducha Gór obecnego, ba nawet prowokującego najczarniejsze chwile życiorysu… I tak rodzi się tytułowy Nadczłowiek. Bo o jego „anatomii” jest ten Przewodnik –Przewodnik dla początkujących Konrada Jaskólskiego. Majstersztyk świetnego humoru i filozofii splecionych w ciasnym, nader intrygującym uścisku. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz