20 mar 2013

Wystawcy na targach SILESIANA

Prezentujemy wydawnictwa oraz instytucje prowadzące działalność wydawniczą, które zaprezentują swój dorobek podczas tegorocznych targów książki regionalnej SILESIANA - Dolnośląski Salon Wydawniczy.


Wydawnictwo Absonic z Wrocławia
działa od 1994 roku. Zajmuje się wydawaniem książek propagujących muzykę w całej chyba jej rozpiętości. Od nut i śpiewników polskich zespołów rockowych (Budka Suflera, Elektryczne Gitary, Formacja Nieżywych Schabuff, Maanam, Perfect, T.Love, Wilki) poprzez piosenkę kabaretową, kolędy, poradniki, nuty na różne instrumenty (akordeon, flet, fortepian, gitara, keyboard, perkusja) i różnorodne nurty muzyczne (klasyka, jazz, blues, rock, flamenco), aż po muzykę współczesną, od twórców związanych z Wrocławiem, do gwiazd zagranicznych, od tradycyjnych książek, do multimedialnych kursów gry na CD lub DVD. Wydawnictwo AD REM z Jeleniej Góry
prowadzi działalność wydawniczą od 2002 r., publikuje książki regionalne, bajki i przewodniki dla dzieci (Przygody Karkonoskiego Skrzata, Bajkowy przewodnik dla dzieci - Szklarska Poręba), albumy fotograficzne Karkonoszy i zabytków Dolnego Śląska (Sekrety Jeleniej Góry), kroniki i monografie miejscowości dolnośląskich (Karpacz - Krummhübel – Dzieje miasta pod Śnieżką), powieści, opowiadania i poezje o tematyce regionalnej (Miniatury Karkonoskie), mapy, plany, przewodniki turystyczne oraz kalendarze.
Agora S.A.
jest jedną z największych spółek medialnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej działalność obejmuje wydawanie gazet, czasopism, reklamę zewnętrzną, przedsięwzięcia internetowe i radiowe, a także wydawnictwa książkowe, muzyczne i filmowe. Agora oferuje czytelnikom ciekawe serie i pozycje książkowe, niezastąpione podczas nauki, pracy, w czasie wolnym i w podróży. To m.in. ciekawe książki z nurtu literatury pięknej i faktu, leksykony i encyklopedie, lektury historyczne i ekonomiczne, a także poradniki i przewodniki turystyczne. W swojej ofercie spółka ma też audiobooki - książki do słuchania w formacie mp3. Jej seria audiobooków "Mistrzowie słowa" była pionierskim projektem na polskim rynku i dała impuls do rozwoju tej formy wydawnictw.
Wszystkie publikacje Agory na targach SILESIANA będzie można kupić z 20% rabatem!Wydawnictwo Asia-Press z Wrocławia
specjalizuje się w nietypowych przewodnikach – oprócz informacji praktycznych zawierają ciekawostki, anegdoty i zagadkowe historie, barwne opowieści i legendy. Publikacje Wydawnictwa dotyczą Dolnego Śląska, w ofercie znajdują się albumy o najpiękniejszych miejscach i zabytkach regionu, cykl o dolnośląskich zamkach i skarbach (Dolny Śląsk jakiego nie znacie, Magia dolnośląskich zamków). Przygotowywany jest cykl "przewodników innych niż wszystkie", dotyczący różnych części południowo-zachodniej Polski.
Autorzy książek wydawanych przez Asia-Press:
Joanna Lamparska – dziennikarka, współpracownik "National Geographic", "Focus", podróżniczka.
Krzysztof Góralski – fotograf współpracujący z wieloma redakcjami i wydawnictwami, podążający śladami sławnego niemieckiego fotografa Roberta Webera.Wydawnictwo Bukowy Las z Wrocławia
działa od 1 IV 2010 r. W ofercie ma m.in. powieści dla starszych dzieci i młodzieży, literaturę piękną dla dorosłych oraz książki historyczne i literaturę faktu autorów zagranicznych i polskich. W rok 2013 Bukowy Las wszedł z ponad osiemdziesięcioma tytułami na rynku. Wiele z nich trafiło na księgarskie listy bestsellerów. Młodzież polubiła cztery tomy serii „Monster High”, dorośli czytelnicy świetnie przyjęli książki o tematyce tenisowej: Open. Autobiografia tenisisty Andre Agassiego, Rafę Rafaela Nadala oraz Rogera Feredrera Chrisa Bowersa, a czytelniczki – tytuły z serii „Kochaj i gotuj” (Lunch w Paryżu, Toskańską trattorię i in.). Wartościowe tytuły, na które wydawca chce zwrócić szczególną uwagę czytelników, to pionierski poradnik twórczego pisania Jak zostać pisarzem zespołu wrocławskich wykładowców pod red. Andrzeja Zawady, Historia sztuki dla dzieci i rodziców. Rozmowy z Kajtkiem autorstwa Ewy Jałochowskiej, eleganckie albumy poświęcone ikonom kina Marilyn. Ujęcia z bliska i Audrey. 100 odsłon, koneserskie wydanie Hobbita J.R.R. Tolkiena z objaśnieniami Douglasa A. Andersona oraz powieści polskich autorów: Manuskrypt Jana Żeglarza Andrzeja Dudzińskiego, Niepamięć Jolanty Kosowskiej i ostatnia nowość Kroniki Klary Schulz młodej wrocławskiej pisarki Nadii Szagdaj.
Wydawnictwo c2 z Wrocławia
powstało w 2004 roku. Dotychczas popularyzowało wyłącznie atrakcje turystyczne Dolnego Śląska, od marca 2012 roku rozszerzyło swoją wydawniczą tematykę o muzykę. Jako pierwszy wydany został unikatowy album z pierwszego pobytu The Rolling Stones w Polsce – Warszawa, 12-13 kwietnia 1967 roku.
 Czeskie Klimaty z Wrocławia
to największa baza literatury czeskiej w Polsce. Oferuje m.in. literaturę piękną, książki dla dzieci i młodzieży, podręczniki do nauki języka, słowniki, a także oryginalne mapy i przewodniki po Czechach. W bazie znajdują się publikacje zarówno w przekładach z języka czeskiego, jak i w oryginale. Ofertę jest stale powiększana, dlatego oprócz książek, polecamy także czeskie filmy i muzykę. Od tego roku Czeskie Klimaty to także wydawnictwo - wydaje najlepsze polskie przekłady czeskich książek. Czeskie Klimaty promują czeską literaturę i kulturę, obejmują patronatem nowości wydawnicze oraz biorą udział w związanych z Czechami wydarzeniach kulturalnych w Polsce.
Słowackie Klimaty to wydawnictwo publikujące najlepszą literaturę słowacką w polskich przekładach i jednocześnie największa baza literatury słowackiej w Polsce. Oferuje m.in. literaturę piękną i literaturę faktu w przekładach i oryginale, książki dla dzieci i młodzieży, słowniki, mapy i przewodniki po Słowacji. Słowackie Klimaty promują literaturę i kulturę Słowacji, obejmują patronatem nowości wydawnicze, a także biorą udział w związanych ze Słowacją wydarzeniach kulturalnych w Polsce.


 
Dellartemusic z Wrocławia
wydawnictwo powstało w 2011 roku. Wydaje literaturę piekną - poezję, prozę, twórczość dramaturgiczną oraz literaturę muzyczną. Cechą charakterystyczną wydawnictwa jest to, że opatruje swoje wydania drukowane dołaczonymi do nich płytami CD z oryginalną muzyką i w interpretacji aktorskiej. Drugą cechą charakterystyczna jest to, ze Dellartemusic wspólpracuje z tłumaczami i wydaje dwujęzyczne pozycje wydawnicze. Kieruje swoją ofertę do dorosłych i dzieci.Wydawnictwo Eko-Graf z Wrocławia
powstało w 1988 jako Przedsiębiorstwo Kartograficzne EKO-GRAF, jedna z pierwszych prywatnych firm kartograficznych w wolnej Polsce. Od 2004 roku jest jedną z dwóch polskich firm afiliowanych przy International Cartographic Association. Wydawnictwo opracowuje i wydaje mapy turystyczne, plany miast, mapy samochodowe, mapy ścienne, atlasy oraz przewodniki turystyczne Polski i świata.
Firma jest laureatem szeregu nagród i wyróżnień, m.in. w konkursach "Mapa Roku" Stowarzyszenia Kartografów Polskich  i na Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczo-Turystycznej.
Wydawnictwo eMKa z Kamieńca Wrocławskiego
powstało 1 kwietnia 2008 roku. Wydaje w zasadzie wyłącznie książki dla dzieci i w zasadzie wyłącznie o Wrocławiu. Wyjątkiem jest Kalendarz Nauczycielski, który cieszy się ogólnopolskim powodzeniem wśród nauczycieli.
Nakładem eMKi ukazały się m.in.: Szlakiem wrocławskich krasnali, czyli jak ciekawie zwiedzić Wrocław Krzysztofa Głucha i Wrocławski szlak młodego turysty - na tropie wrocławskich tajemnic Justyny Rapacz. Najnowsza publikacja to Zagadkowy Wrocław Izabeli Przepiórkiewicz.


Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy
powstało w 1983 r., ma na celu zachowanie materialnych pozostałości po byłym obozie koncentracyjnym Gross-Rosen, udokumentowanie cierpienia i śmierci tysięcy ludzi w tym miejscu oraz przekazanie tej wiedzy współczesnemu pokoleniu.
Muzeum prowadzi działalność wydawniczą od 1987 r., publikuje wspomnienia, pamiętniki i monografie historyczne, dotyczące obozu koncentracyjnego Gross-Rosen i jego filii oraz byłych więźniów: AL Bunzlau I i AL Bunzlau II - filie KL Gross-Rosen w Bolesławcu, Losy więźniów nie ewakuowanych z filii KL Gross-Rosen, Byłem w Gross-Rosen i Dyhernfurth. Wspomnienia lekarza-więźnia Kazimierza Hałgasa, Wychowawczy obóz pracy wrocławskiego gestapo. 1942-1945 Doroty Suli.Instytut Grotowskiego z Wrocławia
jest miejską instytucją kultury realizującą przedsięwzięcia artystyczne i badawcze, odpowiadające wyzwaniom postawionym przez praktykę twórczą Jerzego Grotowskiego. W połowie 2004 roku, w efekcie intensyfikacji działań wydawniczych, w Ośrodku powołany został Dział Wydawniczy, którego działalność stanowi przedłużenie prac badawczych i upowszechniających prowadzonych w Instytucie oraz we współpracy z nim. Skupia się na tematach związanych z poszukiwaniami kulturowymi i teatralnymi, obejmując również dokumentowanie i interpretowanie dokonań twórczych Teatru Laboratorium.
Instytut Grotowskiego jest wydawcą Gazety Teatralnej „Didaskalia”. Jako Icarus Publishing Enterprise – we współpracy z Odin Teatret (Dania), TARF (Malta) oraz Routledge (USA/Wielka Brytania) – publikuje też książki w tłumaczeniu na język angielski.


  
Wydawnictwo Kołowrocek z Wierzbic
działa od 2008 r., specjalizuje się w wydawnictwach turystycznych dla dzieci.
W ramach serii wydawniczej: „Dolny Śląsk dla Dzieci” ukazały się do tej pory: Mapka krasnoludkowa, Legendy wrocławskie - Ostrów Tumski, Legendy wrocławskie - Stare Miasto, Legendy ślężańskie, Legendy świdnickie, Legendy książańskie. Publikacje mają formę rozkładanych kolorowych mapek z krótkimi tekstami legend; mają one zachęcić dzieci i rodziców do rodzinnego spaceru bogatego w niesamowite historie: o olbrzymie i dzielnym leśniczym, o bitwie aniołów z diabłami, o duchu skąpej przekupki czy o kamiennej śląskiej klusce.
Ilustracje do mapek wykonuje Paulina Mager, absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.


Wydawnictwo Mamiko z Nowej Rudy
działa od 2000 r., jest poetyckim centrum na literackiej mapie Polski. Specjalizuje się w literaturze pięknej polskiej i obcej, wydaje także książki popularnonaukowe (Poza kadrem – teksty o filmach Feliksa Netza, Znad Niemna przez Odrę nad Sekwanę Mariana Dziwniela). W Mamiko zadebiutowali Wojciech Giedrys, Mariusz Appel, Tomasz Pułka, Elżbieta Lipińska, Jarosław Klejnberg, Maciej Nowakowski oraz inni pisarze. Książki wydawane przez Mamiko były nominowane lub zwyciężały w konkursach Silesius, Dżonka, Złoty Środek Poezji.


Wydawnictwo MARINA z Wrocławia
zajmuje się publikowaniem, promocją i dystrybucją tradycyjnych książek drukowanych. Katalog tytułów nieustannie się powiększa. Obecnie w ofercie wydawnictwa znajdują się książki z następujących dziedzin: bankowość, ekonomia, biznes, finanse i rachunkowość, językoznawstwo, kultura i sztuka, politologia, zarządzanie.
W trosce o wysoki poziom merytoryczny każdej książki Wydawnictwo MARINA ściśle współpracuje ze środowiskiem naukowym – akademickim oraz z wieloma przedsiębiorstwami i kadrą menadżerską.
W 2013 r. nakładem wydawnictwa MARINA ukaże się książka Powiedz prawdę, przecież cię nie biję która opisuje jak powstawał ten nietypowy film w reżyserii Witolda Świętnickiego. Sam film będzie można obejrzeć podczas targów SILESIANA - Dolnośląski Salon Wydawniczy - szczegóły w Programie.


Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów z Wrocławia
działa od 1992 roku. Celem Stowarzyszenia jest upamiętnienie wszelkimi dostępnymi środkami ofiar nienawiści ukraińskich nacjonalistów, w szczególności ofiar ludobójczych zbrodni popełnionych od pierwszych dni wojny we wrześniu 1939 roku na ówczesnym obszarze Państwa Polskiego, aż do ustania zorganizowanej zbrodniczej działalności nacjonalistów ukraińskich kilka lat po wojnie na obecnym terytorium państwa, a także ocalenie od zapomnienia prawdy o rozmiarach popełnionych zbrodni.
W ramach realizacji swoich zadań statutowych Stowarzyszenie wydaje czasopismo historyczno-publicystyczne "Na Rubieży" oraz książki dokumentujące ludobójstwo dokonane na Polakach przez OUN-UPA, m.in.
Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie lwowskim w latach 1939-1947
Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie tarnopolskim w latach 1939-1946.
Przewodnik - pomniki, tablice pamięci i mogiły na terenie obecnej Polski ofiar ludobójstwa dokonanego na Polakach przez OUN i tzw. UPA 1939-1947.

E. Turzański, Eksterminacja ludności polskiej na trembowelszczyźnie w latach 1939-1946. 
 
Wydawnictwo Nortom z Wrocławia
założone w 1992 roku, specjalizuje się w wydawaniu książek o tematyce patriotycznej, z zakresu polskiej literatury pięknej, historii Polski, w tym dotyczącej Kresów Wschodnich II RP oraz książek z zakresu polityki, ze szczególnym uwzględnieniem myśli narodowej. Publikuje również książki o tematyce katolickiej oraz dla dzieci i młodzieży.


Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” z Wrocławia
to samorządowa instytucja kultury, która powstała w 2007 r. Jej celem jest upowszechnianie powojennej historii i dziedzictwa kulturowego Wrocławia. Zadanie to realizowane jest poprzez inicjowanie, prowadzenie i wspieranie projektów badawczych, edukacyjnych, szkoleniowych i kulturalnych; zbieranie, opracowywanie oraz prezentowanie dokumentów, pamiątek oraz świadectw dziedzictwa historycznego, materialnego, duchowego i kulturowego; animowanie refleksji i debaty publicznej; budowanie stałych i czasowych programów wystawienniczych, prowadzenie akcji promocyjnych, społecznych i informacyjnych oraz działalności wydawniczej.
Oferta wydawnicza Ośrodka zawiera albumy wystaw, periodyki: kwartalnik „Pamięć i Przyszłość” - czasopismo popularnonaukowe, którego poszczególne numery dotyczą wybranych zagadnień z zakresu kultury, socjologii i demografii i historii najnowszej Wrocławia, a także „Wrocławski Rocznik Historii Mówionej”, pismo naukowe, w którym poruszane są tematy związane z problematyką oral history, jej miejscem i rolą we współczesnej metodologii historii. Wydawnictwo publikuje również pozycje edukacyjne zawierające materiały dla nauczycieli.


Teatr Polski we Wrocławiu
działa od 1946 r., w tym czasie zbudował swoją pozycję w Polsce i Europie. Dysponuje trzema, sprofilowanymi repertuarowo scenami: Sceną im. Jerzego Grzegorzewskiego, Sceną na Świebodzkim i Sceną Kameralną; jest drugim co do wielkości teatrem w Polsce.
Działalność wydawnicza Teatru obejmuje programy, plakaty-afisze towarzyszące przedstawieniom; od roku 2007 wydano m.in. trzy książki poświęcone aktorom-jubilatom: Krzesisławie Dubielównie, Danucie Balickiej i Bogusławowi Danielewskiemu. W styczniu 2011 r. ukazała się dwutomowa monografia na jubileusz 65-lecia Teatru. W latach 1991-2010 Teatr Polski publikował "Notatnik Teatralny" – pierwsze czasopismo o teatrze założone w Polsce po 1945 r.
Na targach Silesiana dostępne będą afisze i programy teatralne oraz książki i czasopisma wydawane przez Teatr Polski.
Towarzystwo Ziemi Głogowskiej z Głogowa
w ramach swoich zadań statutowych od 1993 r. prowadzi działalność wydawniczą. Wyraża się ona liczbą ponad 50 opublikowanych broszur i książek oraz 71 zeszytów Encyklopedii Ziemi Głogowskiej. Publikacje TZG dotyczą historii, historii kultury i krajoznawstwa Głogowa i ziemi głogowskiej. Autorzy w przewadze związani są ze środowiskiem głogowskim. TZG opublikowało m.in.: Głogów w XX wieku J. Chutkowskiego, album Głogów: portret miasta. Od 2010 r. publikuje serię wydawniczą "Zabytki Głogowa", a w odpowiedzi na zainteresowanie militarną przeszłością miasta zainicjowało serię " Glogovia Militaris".

VIA NOVA z Wrocławia
to wydawnictwo, które poprzez publikowane albumy fotograficzne, książki, foldery popularyzuje wiedzę na temat architektury i historii Wrocławia oraz Dolnego Śląska. Wydawnictwo powstało jako mała rodzinna firma w 1990 roku. Oprócz własnej działalności wydawniczej firma wykonuje usługi związane z przygotowaniem książek do druku, między innymi była wykonawcą licznych katalogów wystaw przygotowywanych przez wrocławskie muzea, a poświęconych historii Miasta.
Wrocławski Dom Wydawniczy
istnieje od 2000 r., specjalizuje się w wydawaniu książek o tematyce regionalnej. Publikacje WDW cenione są ze względu na ogromną wartość poznawczą, a ich cechą charakterystyczną jest opis miejsc, ludzi i zdarzeń z szerokiej perspektywy czasowej w sposób reportażowy, dzięki czemu prezentowane tematy stają się bliskie nawet osobom mało zorientowanym w dziejach Dolnego Śląska. Nakładem WDW ukazały się m.in. Zamki, twierdze i pałace Dolnego Śląska i Opolszczyzny; Dolny Śląsk: kraina zamków, katedr i wulkanów oraz Wrocław dla dociekliwych autorstwa Marka Perzyńskiego.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz