20 mar 2020

Przedstawiamy publikacje nominowane do Nagrody Silesiana - część 6.


Kontynuujemy cykl przedstawiający książki nominowane do Nagrody Silesiana 2020. Dzisiaj prezentujemy publikację Muzeum Miedzi w Legnicy.

Konrad Byś, Marek Żak Zarys dziejów kolei w Legnicy (Muzeum Miedzi w Legnicy)

Otwarcie obsługiwanych przez parowozy połączeń kolejowych Darlington-Stockton w 1825 r. oraz Liverpool-Manchester w 1830 r. wyznaczyło nowy bieg dziejów. Współcześni stali się świadkami narodzin nowego czasu - epoki kolei żelaznej. Po Anglii kolejowa rewolucja upowszechniła się w krajach Europy kontynentalnej. 

Dymiące maszyny parowe ciągnące wagony pełne pasażerów i dóbr stały się źródłem sukcesu jednostek, rozwoju narodów i państw. Niepohamowany entuzjazm i podniosły ton, w jakim w przeszłości wypowiadano się o nowym środku transportu, podkreślając jego doniosłą rolę cywilizacyjną, niejednokrotnie udziela się dzisiejszym pokoleniom. Centrum i źródłem tej fascynacji były wyrastające wszędzie dworce kolejowe, o których w 1868 r. pisał Theophile Gautier, iż są to pałace nowoczesnego przemysłu, gdzie wyznaje się religię naszego wieku, religię kolei. Te katedry nowej ludzkości są miejscem spotkania narodów, centrum, w którym wszystko się zbiega, jądrem gigantycznych gwiazd, których żelazne promienie sięgają krańców ziemi.    

W 1844 r. legniczanie uroczyście świętowali uruchomienie pierwszego połączenia kolejowego w mieście. Przypadająca w 2019 r. 175. rocznica wydarzenia stała się dla Muzeum Miedzi okazją do zaprezentowania wystawy czasowej pt. Tory historii. 175 lat kolei w Legnicy. Kolejnym przedsięwzięciem upamiętniającym ten fragment dziejów miasta jest piąta odsłoną serii Legnica na dawnych kartach pocztowych. Pozostawiamy ocenie czytelników, czy próba dopisania lokalnego rozdziału do historii kolejnictwa na Śląsku w ramach ww. wydawnictwa okazała się zabiegiem udanym. Finalny kształt książki jest efektem współpracy z wieloma osobami oraz instytucjami. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz