8 maj 2023

Przedstawiamy publikacje nominowane do Nagrody SILESIANA 2023 - cz. 9

 Kontynuujemy cykl książek nominowanych do Nagrody SILESIANA 2023. Niniejsza prezentacja poświęcona będzie książce wydanej przez Instytut Śląski.

 

Stanisława Rosponda zabytki języka polskiego na Śląsku. Wydanie 2

Wstęp i opracowanie Stanisława Sochacka

 

Po zakończeniu II wojny światowej szczególnie na tzw. Ziemiach Odzyskanych odczuwało się głód wiedzy o polskim Śląsku. Zabytki języka polskiego na Śląsku stały się pierwszymi przewodnikami i informatorami poświęconymi przeszłości językowej Śląska. Wszystkie problemy zostały przedstawione w pracy wszechstronnie, zgodnie z ówczesnym stanem wiedzy. Książka była pisana z myślą o szerszym gronie odbiorców. Znanych jest kilka modeli opracowań popularnonaukowych. Najbardziej pożądany jest ten, który w wykładzie jest napisany w sposób przystępny, ale niczego nie roni z naukowej prawdy. Po upływie siedemdziesięciu lat praca S. Rosponda nie straciła na wartości naukowej. Do najbardziej interesujących wątków należy sprawa, w jakim zakresie Śląsk przyczynił się do powstania zabytków zarówno tych znanych przed wojną, jak i po wojnie odnalezionych. Powszechnie  uznaje się pracę profesora Rosponda za pierwszą próbę przedstawienia dorobku polskiej nauki w zakresie problematyki językowej Śląska. Niezależnie od tego powinno być wznowione drugie, unowocześnione wydanie. Prowadzone w śląskich ośrodkach naukowych (Wrocław, Opole) prace badawcze różnych specjalistów, a więc językoznawców, historyków, archeologów i literaturoznawców wzbogaciły wiedzę w tym zakresie po ukazaniu się pracy S. Rosponda Zabytki języka polskiego na Śląsku. Jednak na nową syntezę śląskich zabytków należy jeszcze poczekać.

            Zabytki opisane będą według schematu – wzorca przedstawiającego: typ dokumentu, np. oryginał, rękopis, kopia, pierwodruk, przedruk; pochodzenie i jego historię; kontekst językoznawczy: redakcję językową, treść, opis szaty zewnętrznej; lokalizację obiektu, tj. gdzie się znajduje (biblioteka, archiwum, sygnatura); literatura.


(fot. własna, tekst pochodzi z fragmentu książki)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz