11 kwi 2024

publikacje nominowane do Nagrody SILESIANA 2024 - cz. 2

 Książka wydana przez Instytut Śląski.

Praca zbiorowa pod redakcją Krzysztofa Kleszcza i Marii Kalczyńskiej, przy współpracy Barbary Maresz i Joanny Hytrek-Hryciuk

Kresowianie na Śląsku po 1945 roku. Leksykon, t. 1.

"Leksykon jest bardzo ważnym zamiarem redakcyjnym, który - jeśli zostanie w pełni zrealizowany - w moim odczuciu zajmie w dorobku naukowym Instytutu Śląskiego w Opolu miejsce centralne i może być porównywalny z głośną publikacją z lat 70. XX wieku, jaką była wówczas monumentalna Encyklopedia powstań śląskich.

Wołanie społeczne o stworzenie wydawnictwa encyklopedycznego o Kresowianach, którzy po 1945 roku tworzyli historię Śląska, trwało przez wiele dziesięcioleci. Pojawiały się różne skromne inicjatywy poszczególnych badaczy, ukazywały się też wąsko tematyczne publikacje na ten temat, ale brakowało dzieła syntetycznego, o mocnym potencjale biograficznym. Rola ekspatriantów, przesiedleńców i wypędzonych z dawnych Kresów Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej w dziele repolonizacji Śląska jest wprost nie do przecenienia, należy bowiem uznać za pewnik, że walory osobowościowe tych wypędzonych, przesiedleńców i ekspatriantów miały fundamentalny wpływ na dorobek intelektualny, kulturowy i gospodarczy powojennego Śląska.

Powstający leksykon oddaje sprawiedliwość ludziom, którzy w niełatwych powojennych warunkach tworzyli nowe, polskie oblicze powojennego Śląska. Przywołuje nazwiska i czyny ludzi, którzy zostawili trwały ślad w naszej śląskiej społeczności - dali jej oryginalny, niepowtarzalny, specyficzny rys, dodatkowo wyróżniający Śląsk na tle innych dzielnic powojennej Polski."

Prof. Stanisław Sławomir Nicieja

Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz