23 kwi 2016

SILESIANA - Dolnośląski Salon Wydawniczy - dzień drugi

Drugi dzień Targów Książki Regionalnej również był pełen wrażeń
i bardzo interesujących spotkań.

W piątek, 22 kwietnia 2016 r., o godz. 8:30 odbyło się spotkanie z Wacławem Bryjanowskim, więźniem politycznym obozu Gross-Rosen. Pan Wacław, jako czternastolatek został wywieziony na roboty przymusowe do Wrocławia. Zaangażował się w prace tajnej podziemnej organizacji Wrocław będzie polski, za co w wieku siedemnastu lat trafił jako więzień polityczny do obozu Gross Rosen. Jako naoczny świadek jednego z najokrutniejszych momentów historii XX wieku od wielu lat chętnie opowiada o swoich trudnych doświadczeniach - wystąpił w kilku filmach dokumentalnych i uczestniczył w niezliczonych spotkaniach z młodzieżą. O godz. 9:00 odbyło się spotkanie z Izabelą Przepiórkiewicz, autorką książki Zagadkowy Wrocław. Spotkanie zatytułowane "Co Wrocław jednoczy i odróżnia od innych miast?" było bardzo interesujące. Pani Izabela jest pedagogiem z wieloletnim doświadczeniem, współautorką programów nauczania kształtujących tożsamość regionalną, organizatorką konkursów wiedzy o Wrocławiu, a swoją miłość do Dolnego Śląska przekazuje najmłodszym w swojej codziennej pracy nauczycielskiej oraz za pośrednictwem słowa pisanego.O godz. 11:15 odbyła się prelekcja Antoniego Boka z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej Andreas Gryphius. 400-rocznica urodzin. Towarzystwo Ziemi Głogowskiej jest stowarzyszeniem, które działa na rzecz miasta Głogowa oraz regionu. Głównymi celami statutowymi TZG jest wyzwalanie i pobudzanie inicjatyw społecznych, popieranie i upowszechnianie kultury, twórczości artystycznej i naukowej, a także popularyzowanie wiedzy o regionie.

Kolejne spotkanie to Naj..., czyli rekordy Wrocławia, które poprowadziła Marta Miniewicz. Pani Marta jest pilotem wycieczek oraz licencjonowanym przewodnikiem po Wrocławiu, Dolnym Śląsku, Sudetach i czeskiej Pradze. Od 2008 roku prowadzi firmę Kołowrocek i świadczy usługi przewodnickie dla dzieci i dorosłych.
O godz. 12:30 miała miejsce promocja komiksu Tajemnica Madonny z Wrocławia. Spotkanie poprowadził Witold Tkaczyk, autor scenariusza komiksu. Komiks ten opowiada sensacyjne, niesamowite losy arcydzieła Lucasa Cranacha Starszego "Madonna pod jodłami", namalowanego w 1510 roku, skradzionego tuż po II wojnie światowej i odzyskanego niedawno - w 2012 r., oraz losy osób wplątanych w tą nieprawdopodobną wręcz historię na przestrzeni 60 lat.
O godz. 16:30 odbyło się spotkanie Ślęża dla odkrywców i promocja najnowszej książki Joanny Lamparskiej. Joanna Lamparska napisała kilkanaście książek, w tym wiele "przewodników innych niż wszystkie", w których w pełen fantazji sposób prowadzi Czytelników przez niezwykłe historie zamków, pałaców i podziemi. 
O godz. 18:00 odbyło się spotkanie przygotowane przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość Nauka w powojennym Wrocławiu.
Dzień pełen atrakcji zakończył "Wieczorny spacer z dreszczykiem" - wycieczka dla całych rodzin z przewodnikiem miejskim Martą Miniewicz po wrocławskim rynku po zmroku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz