9 kwi 2013

Herbata z jaśminem - spotkanie z Agnieszką Gil

Zapraszamy na spotkanie z wrocławską pisarką Agnieszką Gil, poświęcone jej książce "Herbata z jaśminem". 
Jest to powieść obyczajowa pisana z myślą o młodzieży, jednak w rzeczywistości przeznaczona także dla czytelnika dojrzałego, wcale nie „lekka, łatwa i przyjemna”. Wręcz przeciwnie – lektura wymaga siły, żeby wraz z bohaterką zmierzyć się z nieprzyjemną rzeczywistością, w jakiej żyje. Siedemnastoletnia Kura – czarna, zbuntowana i nieczekająca na nic dobrego od nikogo – mieszka w starej kamienicy i chodzi do IX LO. Lawiruje między przykrymi obowiązkami szkolnymi a rodziną, z której chciałoby się uciec. W życiu Kury wiele się dzieje – przyjaciółka ma problemy, do domu naprzeciwko wprowadza się rodzina wyglądająca tak słodko, że aż nie można odwrócić wzroku z obrzydzeniem, hobby, z którego dziewczyna miała już zrezygnować, sprawia, że jest z kim pić herbatę z jaśminem. Jest jeszcze rodzinna tajemnica, taka, o której się mówi: „Nie wiedziałam, choć powinnam była się domyślić”. Wszystko na przemian komplikuje się i prostuje – jak to w życiu.
Jest tu także Wrocław pokazany jak na dłoni, po którego ulicach – liniach papilarnych, jak wprawny chiromanta prowadzi Kurę pewien ekscentryczny romantyk w długim czarnym płaszczu, zaczynając od srebrnej koperty z zaproszeniem na wycieczkę odpowiednią dla księżniczki, do pałacu Fryderyków, aż po rejs zabytkową Złotą Kaczką po Odrze.

Agnieszka Gil – autorka powieści i bajek, popularyzatorka czytelnictwa. Zadebiutowała bajką w antologii "Wesołe historie" w 2004 roku. Cztery lata później ukazała się jej powieść "Dziki szczaw". W 2012 nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia pojawiła się "Herbata z jaśminem" – niezwykle wrocławska powieść nie tylko dla młodzieży.
Pisarka prowadzi autorski cykl zajęć okołoliterackich GILgotki, czyli Agnieszka Gil zaprasza – na spotkania różnotematyczne dla dzieci w wieku 5-10 lat, podczas których czyta i bawi się z nimi w bibliotekach, szkołach, domach kultury. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w jej blogu Piszę z Wrocławia.

Spotkanie odbędzie się w
piątek, 19 kwietnia 2013 r., godz. 11.00
Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Dział Pracy z Dziećmi, parter, pok. 5

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz