12 kwi 2013

Zamki i pałace Dolnego Śląska - spotkanie z Markiem Perzyńskim

Zapraszamy na spotkanie z Markiem Perzyńskim, autorem wielu publikacji historycznych i przewodników po Dolnym Śląsku. Spotkanie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. "Dolnośląskie zamki, dwory i pałace : przewodnik dla dociekliwych".

Publikacja ta odkrywa przed czytelnikami tajemnice, jakie kryją dolnośląskie zamki, dwory i pałace. Trzeba nieraz przeprowadzić istne śledztwo, żeby poznać ich historię. Wyniki bywają szokujące - okazuje się, że znakomity malarz był zapatrzonym w Hitlera nazistą, a oficer, który przysięgał wierność Hitlerowi, wolał strzelić sobie w łeb, niż wypełnić bezsensowny rozkaz zniszczenia miasta. Podobnie jak losy dawnych mieszkańców, niebanalna jest także współczesność dolnośląskich rezydencji - w Łomnicy polska kultura dobrze czuje się w niemieckim folwarku, w zamku Topacz powstało muzeum motoryzacji, a w Galowicach w starym dworskim spichlerzu zaparkowało kilkadziesiąt zabytkowych powozów.

Spotkanie z Markiem Perzyńskim będzie połączone z rozstrzygnięciem konkursu "Smaki mojego dzieciństwa - wspomnienia dolnośląskich seniorów"

niedziela, 21 kwietnia, godz. 11.00
Dolnośląska Biblioteka Publiczna, III piętro, sala konferencyjna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz