18 kwi 2015

SILESIANA - Dolnośląski Salon Wydawniczy - dzień pierwszy, cz. 1

Po raz szósty w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego odbyły się Targi Książki Regionalnej SILESIANA.

Podczas uroczystej inauguracji targów przyznana została Nagroda Wydawnicza SILESIANA za publikację promującą Dolny Śląsk. W tym roku zwyciężyło Wydawnictwo c2 za książkę "Jazz nad Odrą" Wojciecha Siwka i Bogusława Klimsa.


Zwrócono szczególną uwagę na wartość poznawczą i emocjonalną materiału dokumentacyjnego oraz szczególną dbałość o artystyczny kształt publikacji - monografii jednego z najważniejszych wydarzeń
w kulturze współczesnego Wrocławia.

Wyróżnienie otrzymał Antoni Bok za książkę "W naszej małej Ojczyźnie". Książka ta jest wzorowym przykładem publikacji edukacyjnej, która kształtuje tożsamość kulturową oraz lokalny patriotyzm.
Wyróżnienie otrzymało także Wydawnictwo Ad Rem za książkę "Na całym świecie tylko Ona" Dagmar von Gersdorff. Książkę cechuje oryginalność ujęcia tematu, nawiązanie do regionalnej historii, niezwykła staranność edytorską i wyrafinowanie estetyczne.

W tym roku postanowiliśmy również uhonorować dyplomami
i wyróżnieniami 3 wydawnictwa, które obchodzą jubileusz swojej działalności. Są to wydawnictwa: Mamiko z Nowej Rudy (15 lat), Wrocławski Dom Wydawniczy (15 lat) oraz Wydawnictwo VIA NOVA (25 lat).

  • Wydawnictwo Mamiko z Nowej Rudy działa od 2000 r. jest poetyckim centrum na literackiej mapie Polski. Specjalizuje się w literaturze pięknej polskiej i obcej, wydaje także książki popularnonaukowe.
  • Wrocławski Dom Wydawniczy istnieje od roku 2000, specjalizuje się w wydawaniu książek o tematyce regionalnej. Publikacje WDW cenione są ze względu na ogromną wartość poznawczą, a ich cechą charakterystyczną jest opis miejsc, ludzi i zdarzeń
    z szerokiej perspektywy czasowej w sposób reportażowy. Nakładem wydawnictwa ukazały się m.in. "Zamki, twierdze i pałace Dolnego Śląska i Opolszczyzny" autorstwa Marka Perzyńskiego.
  • Wydawnictwo VIA NOVA jest wrocławskim wydawnictwem, które w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia działalności. Wydawnictwo poprzez publikowane albumy fotograficzne, książki, foldery popularyzuje wiedzę na temat architektury i historii Wrocławia oraz Dolnego Śląska. W roku 2012 Wydawnictwo Via Nova otrzymało Pióro Fredry za "Leksykon architektury Wrocławia". 

A oto kilka zdjęć z dnia otwarcia naszych targów :)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz