21 kwi 2015

SILESIANA - Dolnośląski Salon Wydawniczy - dzień trzeci

Ostatni dzień Targów przyniósł nam wiele atrakcji. Począwszy od wycieczek z przewodnikami, kończąc na wyłonieniu zwycięzców i rozdaniu nagród w tegorocznych konkursach literackich.

Od 10 czekaliśmy na pierwszą grupę Krasnali, która wraz z przewodnikami i autorami książek o Wrocławiu Agnieszką Malczewską i Krzysztofem Głuchem udała się na wycieczkę po wrocławskim Rynku :) Pogoda niespecjalnie dopisała, ale stroje krasnali i świetne opowieści zrekompensowały brak słońca :)
O 11odbyło się spotkanie z Markiem Perzyńskim, który opowiedział nam o najnowszych atrakcjach Dolnego Śląska. Podczas spotkania nagrodzono uczestników konkursu "Moje miejsce zamieszkania - moja mała ojczyzna".

Wśród nagrodzonych seniorów, znaleźli się:
I miejsce - Wioletta Krakowska, która napisała o swej podwołowskiej wsi ze swadą, dystansem i z sercem. Opowiadanie zostało uznane za ważne na dziś i dla potomnych.

II miejsce - Kazimierz Fuławka, napisał o Legnicy w czasach, gdy była to sowiecka baza. Temat znany, wydaje się, że nic nas już nie zaskoczy, jednak autor pokazał, że jest inaczej.

III miejsce - Teresa Kot napisała o wzajemnych ludzkich relacjach osadników zasiedlających tuż po 1945 r. Dolny Śląsk. Oprócz tego autorka podjęła się opisania pałacu, po którym zostały tylko zdjęcia. 
 
Wyróżnienia otrzymały: Irena Kawczyńska i Helena Szułkowska.


Po wręczeniu nagród dolnośląskim Seniorom, nadszedł czas na Młodych Poetów Dolnego Śląska. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu poprzedziły warsztaty poetyckie dla młodych twórców przygotowane przez Stowarzyszenie Strumienie.

Nagrodzeni w konkursie zostali:
W kategorii DOROŚLI:
I miejsce - Aneta Parzoń - za refleksyjne spojrzenie na kondycję współczesnego człowieka w utworze pt. (Nie)żyjemy
II miejsce - Katarzyna Skrzynecka - za refleksyjne spojrzenie na temat krótkotrwałości życia w utworze pt. Martwy kwiat
III miejsce - Witold Kopeć - za ujęte w wyrafinowane literacko ramy sonetu poetyckie przedstawienie obrazu sierpniowego dnia
III miejsce - Klaudia Hańczyk - za przemyślaną wypowiedź artystyczną ujętą w formę akrostychu
Wyróżnienia: 
Tomasz Fiałek - za nowatorskie dostrzeżenie tragedii braku miłości w utworze pt. Zgaszone Światło
Aleksandra Krawczyk - za zwięzłość formy artystycznej oraz refleksyjne spojrzenie na kondycję współczesnego człowieka w utworze pt. Absolwenci życia
Justyna Trybuś - za ciekawe odniesienia do antycznych i biblijnych tekstów kultury w utworze pt. Co widzisz


W kategorii DZIECI:
I miejsce - Kacper Andrzejewski - za dojrzałe i samokrytyczne spojrzenie młodego człowieka na samego siebie w utworze pt. Moje lepsze i gorsze dni
II miejsce - Julia Dutka - za... Niezwykły sen - interesującą relację z przygód przeżytych przez bohaterkę w rzeczywistości onirycznej
III miejsce - Konrad Ceglarski - za trzymającą w napięciu historię... O poszukiwaniach sowy
III miejsce - Natalia Babij - za Kocią pogawędkę... z morałem
III - Martyna Matuszewska - za sugestywne przedstawienie... Żabiej sprzeczki


Targi Książki Regionalnej SILESIANA zakończyliśmy w doskonałych humorach. Między wydawcami zaobserwować można było zacieśniające się sympatie i więzi. To oni w głównej mierze tworzyli atmosferę Targów, która przyciąga Wrocławian już od 6 lat. Rozmowom z klientami nie było końca, a każdy kto choć na chwilę zainteresował się publikacjami oferowanymi przez dane wydawnictwo, mógł uzyskać wiele cennych informacji a nawet dostać bezpłatne materiały przygotowane specjalnie na tę okazję.

Mamy nadzieję, że książki regionalne staną się jeszcze popularniejsze i za rok spotkamy się w dużo większym gronie! Dziękujemy wszystkim osobom, które pomagały przy organizacji Targów, naszym wydawcom, czytelnikom i każdemu kto choć na chwilę odwiedził Dolnośląską Bibliotekę Publiczną! :)

Do zobaczenia w 2016 roku!

Zespół  Targów Książki Regionalnej SILESIANA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz