7 kwi 2015

Wydawnictwo Ad Rem

Ad Rem Wydawnictwo Poligrafia z Jeleniej Góry po raz kolejny zaprezentuje swoją ofertę na naszych targach książki regionalnej!
Do konkursu Silesiana 2015 zostały zgłoszone następujące tytuły:
- "Na całym świecie tylko Ona. Zakazana miłość księżniczki Elizy Radziwiłł i Wilhelma Pruskiego" Dagmar von Gersdorff

Książę Wilhelm był nią zachwycony już od najmłodszych lat. Syn królowej Luizy i Fryderyka Wilhelma III Pruskiego bez pamięci zakochał się w Elizie, córce księcia Antoniego Radziwiłła. „Pełne blasku dni szczęścia” przeżywali spotykając się w królewskich pałacach Berlina, Poczdamu i Śląska. Litera „E” w pamiętniku Wilhelma była wyrazem jego uczucia, tęsknoty i nadziei. Cała Europa wiedziała o ich romansie i z niecierpliwością czekała na ślub. Wszelako król nie wyraził zgody na ten związek i to nie księżniczka Eliza, lecz niekochana Augusta Sasko-Weimarska zasiadła na pruskim tronie. Jednak to podobizna Elizy stała na biurku Wilhelma, późniejszego cesarza Niemiec, aż do jego śmierci w 1888 roku.

Dagmar von Gersdorff, na tle wydarzeń w XIX-wiecznej Europie oraz dziejów Prus i Polski, opowiada o intrygach, politycznych kalkulacjach i źle pojętej racji stanu. Ujawnia także, na podstawie źródeł historycznych oraz dotychczas nieznanych pamiętników i listów, nowe szczegóły nieszczęśliwej miłości Elizy i Wilhelma.
Książka zawiera czarno-białe zdjęcia portretów, rycin i miedziorytów oraz drzewa genealogiczne Hohenzollernów i Radziwiłów. 

źródło opisu: z okładki
 "Kogel-mogel czyli dolnośląski galimatias historyczny" to arcyciekawe lapidarium dolnośląskich ciekawostek podzielonych na kilka działów, m.in.: Sprawiedliwość, Turystyka, Wojsko, Miasto, Naj, Religia, Sport i in. Publikację wzbogacają współczesne kolorowe fotografie oraz skany historycznych już pocztówek. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto w sercu czuje się Dolnoślązakiem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz