18 kwi 2015

SILESIANA - Dolnośląski Salon Wydawniczy - dzień pierwszy, cz. 2

Po uroczystym otwarciu Targów oraz wręczeniu Nagrody Wydawniczej Silesiana 2015, przyszedł czas na prelekcje oraz spotkania autorskie.

O godz. 11 odbyło się spotkanie z Anną Wawrykowicz, autorką książki "Wrocław: przewodnik dla dużych i małych". Pani Ania świetnie poradziła sobie z gromadką maluchów, które były niezwykle zainteresowane książką - żywo reagowały na miejsca, które znają z drogi do szkoły, czy domu, a które znalazły się w tym przewodniku dla wszystkich kategorii wiekowych.

W tym samym czasie, lecz dla starszej młodzieży odbyło się spotkanie zatytułowane "Szesnastolatek na wojnie. Dzieci żołnierze III Rzeszy 1944-1945" - historia ucznia gimnazjum w Lubomierzu wysłanego na front, a następnie do Festung Glogau - prelekcja Antoniego Boka z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. Ten niezwykle wartościowy wykład został wysłuchany przez gimnazjalistów, którzy w skupieniu uczestniczyli w spotkaniu.
 Kolejna bardzo ciekawa prelekcja połączona z prezentacją multimedialną dla młodzieży "Poznaj to miejsce - obóz koncentracyjny Gross-Rosen - poprowadzona została przez pracownika Muzeum Gross-Rosen - Elżbietę Gibałkę. Był to niezwykle interesujący wykład przybliżający historię.Pierwszy dzień Targów Książki Regionalnej Silesiana zakończyło spotkanie  z Markiem Lubicz-Woyciechowskim, który promował swoją najnowszą książkę, wydaną przez Wydawnictwo Ad Rem z Jeleniej Góry. Marek Lubicz-Woyciechowski to postać nietuzinkowa, obdarzona świetną aurą. Świetny pisarz oraz fascynujący człowiek, który na swoje spotkanie autorskie przyciągnął wielu zainteresowanych Dolnym Śląskiem czytelników. "Kogel-Mogel czyli dolnośląski galimatias historyczny" to książka zawierająca ogromną ilość ciekawostek oraz informacji o historii Dolnego Śląska, podzielonych tematycznie na kilka rozdziałów: Sprawiedliwość, Turystyka, Wojsko, Armia Czerwona, Klęski żywiołowe, Komunikacja, Miasto, Naj, Obyczaje, Zdrowie, Pierwsze, Religia, Różności, Sport. Jest także obszerna, bo licząca 18 stron bibliografia oraz spis ilustracji, głównie zdjęć i starych pocztówek ze zbiorów Autora. Piękne wydanie w grubej oprawie, na kredowym papierze podkreśla znaczenie historyczno-faktograficzne.

Marek Lubicz-Woyciechowski od 41 lat jest pracownikiem Totalizatora Sportowego, właściciela marki LOTTO. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Zafascynowany historią Dolnego Śląska z pasją i zaangażowaniem przybliża czytelnikom tajniki i ciekawostki tego regionu. Szczególnie interesuje się zagadnieniem przenoszenia podczas II wojny światowej przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy na tereny Dolnego Śląska, drążeniem podziemi, historią hitlerowskich obozów pracy, jak również przejęciem i zagospodarowaniem Dolnego Śląska przez ówczesne władze Polski po zakończeniu wojny.
Jest autorem m.in. cyklu artykułów o podziemiach okolic Kamiennej Góry dla miesięcznika "Odkrywca" i gazety regionalnej "Słowo Polskie" oraz artykułu o historii Jabłowa z okazji 700-lecia tej miejscowości. Napisał również książkę „Tajemnicza działalność Przedsiębiorstwa Poszukiwań Terenowych w świetle zasobów Archiwum Państwowego we Wrocławiu".Brak komentarzy:

Prześlij komentarz