7 kwi 2015

Teatr Polski we Wrocławiu

Teatr Polski We Wrocławiu będzie gościć na targach książki regionalnej Silesiana - działalność wydawnicza Teatru obejmuje programy, afisze towarzyszące przedstawieniom oraz książki - m.in "Gombrowicz - loading. Esej o formie życia" Grzegorza Jankowskiego, która została wydana we współpracy z Wydawnictwem Książkowe Klimaty w ramach serii poczekalnia. 0. Jest ona również kandydatem do nagrody Silesiana 2015

Gdzie dziś, w świecie nowoczesnych technologii i nowych aparatów władzy, przebiega granica między intymnością a tym, co społeczne? W jaki sposób odnosimy się do własnego i cudzego życia? Jak je pokazujemy i jak o nim mówimy? Czego o formie życia uczy nas Gombrowicz?

Kairos. Gombrowicz rozkodowany. Uwaga, ten tekst to pułapka. Wygląda, jak kolejna rozprawa tłumacząca, dlaczego Gombrowicz paradygmatycznym pisarzem był. W istocie to labirynt wciągający do inicjacyjnej podróży, której celem jest indywiduacja zwieńczona odsłonięciem nowej podmiotowości. Czy powstały na gruzach nowoczesności podmiot wznieci bunt przeciwko Kronosowi? 
Nie ma odpowiedzi, Autor kończy swój znakomity esej pytaniami. Bo kto wie, gdzie upadnie strzała, którą w chwili nieuwagi Kronosa wypuścił Kairos?
Edwin Bendyk

Od chwili publikacji „Kronos” Gombrowicza wywoływał emocje i gorące spory. Nie zwlekając, ruszyły rozwiązywać jego tajemnicę –bo jest to zapis wyjątkowo tajemniczy – dziesiątki komentatorów. Nad „Kronosem” pochylali się najświetniejsi interpretatorzy, gombrowiczolodzy, historycy i krytycy literatury, pisarze. Aż wreszcie przyszedł Grzegorz Jankowicz, znakomity eseista, komisarz Maigret polskiej humanistyki. Nie będę zdradzał rozwiązania.
Marek Bieńczyk

źródło:  http://ksiazkoweklimaty.pl/ksiazka/16/gombrowicz-%E2%80%93-loading-esej-o-formie-zycia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz