23 maj 2012

Mała Moskwa - spotkanie z Wojciechem Konduszą

Wydawnictwo Edytor zaprasza na spotkanie z Wojciechem Konduszą, autorem książki Mała Moskwa: rzecz o radzieckiej Legnicy - w poniedziałek 28 maja 2012 r., o godz. 18.00, w sali konferencyjnej Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej.
Spotkaniu towarzyszy pokaz Sekcji Armii Czerwonej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau.


Mała Moskwa Wojciecha Konduszy doczekała się już drugiego, poszerzonego wydania, a w roku 2011 zdobyła tytuł "Legnickiej Książki Roku". Opowiada ona o Legnicy, zwanej Małą Moskwą, ze względu na ulokowanie tam największego garnizonu wojsk radzieckich w Europie Wschodniej. Przez pół wieku żyli tam obok siebie Polacy i Rosjanie.
Wojciech Kondusza zauważa: "Przez Legnicę przewinęło się kilkaset tysięcy żołnierzy Armii Radzieckiej. Nikt nie zrozumie historii powojennej Legnicy, jeśli nie zna historycznego uwikłania dziejów miasta, które przez prawie pół wieku było skazane na współżycie z niechcianym sublokatorem. Tak zdecydowała historia i bez poznania jej trudno zrozumieć i mówić o tym co działo się przez 48 lat w Legnicy, gdzie mieścił się sztab i dowództwo PGWAR i dowództwo frontu. W Legnicy jak w soczewce odbijały się relacje polsko – radzieckie tego okresu" (źródło).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz