22 maj 2012

Twierdza Głogów - współczesność i historia


Wszystkich zainteresowanych militarną przeszłością Dolnego Śląska zapraszamy na wykład Ireneusza Dominiaka z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej pt. Twierdza Głogów - współczesność i historia.
Wykład odbędzie się w poniedziałek 28 maja 2012 r., o godz. 12.00, w sali konferencyjnej Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej.

Wieża artyleryjska - fort Malakoff. Źródło: Encyklopedia Ziemi Głogowskiej

Będzie to wyjątkowa okazja do usłyszenia o dziejach Głogowa, który ze względu na swoje strategiczne położenie - nad Odrą i na przecięciu szlaków handlowych - już od wczesnego średniowiecza wykorzystywany był w celach obronnych. Początkowo jako gród plemienny, później gród państwa Piastów, strzegł granic przed najeźdźcami.
Położenie miasta sprawiało, że rozwijało się ono szybciej niż inne, ale było też niejednokrotnie przyczyną jego zagłady. Za każdym razem jednak miasto odbudowywało się, nawet po ogromnych zniszczeniach, jakie dokonała II wojna światowa, podczas której, miasto zamienione w twierdzę, zniszczone było w 96%.
Dzięki bogatej i liczącej przeszło 1000 lat historii, dzisiaj możemy w Głogowie odnaleźć liczne świadectwa przeszłości, w tym także pozostałości świadczących o jego militarnym znaczeniu. Szczegółowo opowie o nich Ireneusz Dominiak podczas targów Silesiana. Zapraszamy na wykład!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz