16 maj 2012

Nasi wystawcy - Wrocławski Teatr Współczesny

Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego działalność rozpoczął w sezonie 1947/48 od powstania sceny dramatycznej w Teatrze Lalki i Aktora stworzonym przez Elżbietę i Zenona Kalinowiczów. Pod obecną nazwą funkcjonuje od 1995 r. W 1999 r. dyrektorem naczelnym i artystycznym teatru została Krystyna Meissner. 
 
Działalność wydawnicza Teatru obejmuje: druki stałe towarzyszące premierom (programy, plakaty, pocztówki, ulotki, repertuary), książki (Teatr przy ul. Rzeźniczej we Wrocławiu. Kronika 1946-1974 Barbary Kamińskiej, Baal. Opera za trzy grosze Bertolta Brechta) oraz publikacje okolicznościowe ("Gazeta Jubileuszowa" na 60-lecie Teatru, kalendarz na 2008 r., wydawnictwa towarzyszące Międzynarodowemu Festiwalowi Teatralnemu DIALOG-WROCŁAW).
 
W 2011 roku nakładem Teatru ukazał się album „Różewicz w obiektywie Adama Hawałeja”, będący kolejnym przedsięwzięciem w ramach projektu „Różewicz rozrzucony” – przygotowanego na jubileusz jednego z najwybitniejszych twórców literatury przełomu XX i XXI wieku. Zawiera 90 zdjęć autorstwa znakomitego fotografa Adama Hawałeja, który przez ponad 20 lat jako jedyny towarzyszył Tadeuszowi Różewiczowi w jego podróżach, spacerach, rozmowach, spotkaniach… Komentarzem do portretów i fotografii dokumentalnych są fragmenty osobistych zapisów i notatek Poety z różnych lat. To pierwsze takie wydawnictwo poświęcone polskiemu twórcy.
 
W ramach targów Silesiana odbędzie się spotkanie z Adamem Hawałejem, na które zapraszamy wszystkich miłośników fotografii i twórczości Tadeusza Różewicza - we wtorek, 29 maja 2012, o godz. 12.00 (Dolnośląska Biblioteka Publiczna, sala konferencyjna).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz