24 maj 2012

Poznaj to miejsce - obóz koncentracyjny Gross-Rosen

Podczas targów SILESIANA odbędzie się prelekcja poświęcona historii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.

Obóz ów powstał jako filia KL Sachsenhausen w roku 1940. Przebywający w nim więźniowie wykorzystywani byli przez hitlerowców do katorżniczej pracy w pobliskim kamieniołomie, co w połączeniu z głodem, chorobami i nieustannym maltretowaniem przez strażników sprawiło, że KL Gross-Rosen zyskał sobie miano jednego z najcięższych obozów koncentracyjnych. Obóz posiadał niemal setkę filii na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej i w Sudetach, w tym kompleks „Riese” w Górach Sowich. Przez obóz przeszło 125 tys. więźniów, z czego 40 tys. zmarło.

Źródło

Obecnie na terenie byłego obozu funkcjonuje Muzeum Gross-Rosen, powołane w 1983 roku. Jego celem jest „zachowanie materialnych pozostałości po byłym obozie koncentracyjnym Gross-Rosen, udokumentowanie cierpienia i śmierci tysięcy ludzi na tym właśnie skrawku ziemi oraz przekazanie tej wiedzy współczesnemu pokoleniu”1. Muzeum zabezpieczyło eksponaty pozostałe do obozie oraz zachowane dokumenty archiwalne. Prowadzone prace pozwoliły na ustalenie tożsamości ponad połowy więźniów. Ważnym aspektem działalności Muzem Gross-Rosen jest popularyzacja wiedzy historycznej wśród młodzieży szkolnej oraz działalność wydawnicza.

Wszystkich zainteresowanych historią Dolnego Śląska, problematyką II wojny światowej i martyrologią więźniów obozów koncentracyjnych zapraszamy na prelekcję Elżbiety Gibałki z Muzeum Gross-Rosen. Prelekcja odbędzie się w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu (w sali konferencyjnej na III piętrze) we wtorek 29 maja 2012 r. o godz. 11.00.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz