31 maj 2012

Targi Silesiana w 2012 r.

Zakończyła się trzecia edycja targów Silesiana - Dolnośląski Salon Wydawniczy. Dwudziestu jeden regionalnych wystawców zaprezentowało na nich najlepsze i najciekawsze książki z Dolnego Śląska.


Podczas targów wręczono Nagrodę Wydawniczą SILESIANA za najlepszą publikację promującą Dolny Śląsk. Nagrodę otrzymało wydawnictwo Via Nova za Leksykon architektury Wrocławia.

Rozstrzygnięty został konkurs Młody Poeta Dolnego Śląska. Zwycięzcą tegorocznej edycji został Jan Zatopiański. Poznaliśmy również laureatów konkursu dla seniorów na wspomnienia pt. "Moja pierwsza praca zawodowa" - pierwszą nagrodę zdobył Jan Izydor Korzeniowski.


Piotr Oszczanowski
Targi Silesiana były okazją do spotkań z autorami. W niedzielę, podczas promocji książki Kościoły ewangelickie na Dolnym Śląsku, Piotr Oszczanowski opowiadał o perłach dolnośląskiej architektury sakralnej. Zajmująca prelekcja była uzupełniona pięknymi zdjęciami autorstwa Romualda M. Sołdka.
Mariusz Urbanek

W kolejnym dniu targów odbyły się trzy spotkania. Na pierwszym z nich Mariusz Urbanek, autor książki Wrocławskich krasnali historie prawdziwe, opowiedział młodym czytelnikom o pracy pisarza, o procesie powstawania książki i o bohaterach współczesnych regionalnych bajek. Następnie znawca historii Głogowa, Ireneusz Dominiak z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, wygłosił wykład poświęcony historii i współczesności Twierdzy Głogów. Słuchacze mieli okazję zapoznać się z militarną przeszłością miasta oraz zachowanymi do dzisiaj pozostałościami po dawnych, burzliwych i dramatycznych dziejach.

Wojciech Kondusza...
Zagadnieniom regionalnej historii poświęcone było także następne spotkanie - Wojciech Kondusza, autor książki Mała Moskwa, opowiedział o pięćdziesięcioletnim sąsiedztwie Polaków i Rosjan w Legnicy, kluczowym dla zrozumienia powojennej historii miasta.

Wspólnie z wydawcą książki, Franciszkiem Grzywaczem, przedstawił proces powstawania Małej Moskwy, która wymagała dotarcia do trudno dostępnych źródeł, oraz recepcję tej publikacji, jak dotąd jedynej, która porusza temat wpływu wieloletniej obecności Armii Radzieckiej w Polsce na życie codzienne setek tysięcy ludzi.


Na spotkaniu z Wojciechem Konduszą pojawili się też młodzi radzieccy żołnierze - w pełnym umundurowaniu i z bronią w ręku:

... i Sekcja Armii Czerwonej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Festung BreslauJustyna Rapacz
We wtorek, trzeci dzień targów, Justyna Rapacz, przewodniczka miejska i autorka książek, zabrała młodych czytelników na wędrówkę szlakiem wrocławskich legend, odkrywając nieznaną i fascynującą historię znanych, mijanych codziennie, zdawałoby się zwykłych miejsc.

Młodzież ze szkół średnich wysłuchała prelekcji Elżbiety Gibałki na temat obozu koncentracyjnego Gross-Rosen i przebywających w nim więźniów - ofiar hitlerowskiego terroru, którego pozostałości na Dolnym Śląsku zachowały się do dziś - m.in. w Muzeum Gross-Rosen.

Adam Hawałej
Kolejne spotkanie było poświęcone fotografii - o swojej pracy opowiedział Adam Hawałej, fotograf i fotoreporter PAP z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, znany ze swojej współpracy z Tadeuszem Różewiczem oraz z fotografii dokumentujących ważne wrocławskie wydarzenia kulturalne, jak np. realizacje teatru J. Grotowskiego, Teatru Pantomimy, Międzynarodowego festiwalu Wratislavia Cantans.

Trzeci dzień targów zakończył się spotkaniem z Filipem Springerem. Autor opowiedział nie tylko o Miedziance, nominowanej do Nike, ale także o swojej najnowszej książce - Źle urodzone, która poświęcona jest architektonicznej spuściźnie PRLu.


Ostatni dzień targów Silesiana zdominowany był przez krasnale - to właśnie im poświęcone były zajęcia dla przedszkolaków prowadzone przez Krzysztofa Głucha z wydawnictwa eMKa.


Małgorzata Cimek-Gutowska

Spotkaniem zamykającym tegoroczną edycję targów była promocja książki Onnagata. Autorka, Małgorzata Cimek-Gutowska, wraz z prowadzącą spotkanie Krystyną Zajko-Minkiewicz, mówiły o literackich obrazach kobiecej tożsamości. Nawiązując do tekstów składających się na tom opowiadań Onnagata poruszyły problem wielości ról społecznych, jakie odgrywają współczesne kobiety, wielości masek, jakie przywdziewają, by stawić czoło rzeczywistości.

Targi Silesiana były okazją do poznania ciekawych książek i spotkania niezwykłych ludzi. Tym, którzy z tej okazji skorzystali, dziękujemy za obecność. Ci, którzy nie byli na targach, niech żałują. A jednych i drugich serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Silesiany za rok!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz